28 Kasım 2018 Çarşamba

4 Yaşında Yürümek

28 Kasım 2018 Çarşamba

Bloğu açtığımdan beri bir çok kez değindim belki de Masalın erken doğumuna, prematüre oluşuna ancak bu sefer başka. Masal 65 gün küvöz de benden ayrı kaldı, her hangi bir ameliyat, cerrahi müdahale ve bir hastalık geçirmedi.

Kronolojik 1,5 yaşında yürümeye başlamış tı ki önce yürüteçten, sonra da kendi başına adımlarken yere düştü. Yaklaşık bir iki ay sonra da ağır bir grip sonucunda 12 tane bacaktan olmak üzere iğne yemek zorunda kaldı. O hafta hiç yere basmayan Masal kız bir daha da yürümeye hiç cesaret edemedi.

Anneannesinde ve kendi evimizde sürekli oturduğumuz odalarda belli bir mesafeye kadar oyun esnasında gidiyor ancak dışarı da yada o oda dışında herhangi bir yerde yürümekten aşırı korkuyordu. Yürümekten derken aslında bağımsız yürümekten çok korkuyordu. Elini tutuğumuz da yürümesinde bir sorun yoktu.

Gel zaman git zaman Masal büyümeye başladıkça yani akıllandıkça bizi kullanmayı da iyice öğrendikçe bu iş biraz tembelliğe döndü. Tabi ben bu arada fizik tedavi merkezlerine gittim, pedagoglara gittim, hatta ve hatta eşimin hiç istememesine rağmen rehabilitasyon merkezine bile gittim.Aldığım tek cevap Masal'ın kaslarında bir sorun olmadığı, sadece istemediği için yürümemesi oldu. Sonuç olarak her yerden elimiz boş döndük, gerçi böyle demek te yanlış çünkü herhangi bir problemimiz olmamasına sevinerek döndük hep.

4 yaşına basmasına bir iki hafta kala Masal'ın ayaklarında içe basmalar olmaya başladı, ve neredeyse yere bastığı ilk günden beri parmak ucunda dolaşıyordu.Parmak ucu içinde bir seferinde gittiğim fizikçi, önce yürümeye başlaması gerektiğini sonrasında parmak ucu için görüşmemiz gerektiğini söylemişti. Ancak ben içe basmayı da fark edince duramadım. Masal'ı taburcu oluşundan sonra bir süre takip eden, bizim için çok değerli olan ama Kendi hayatı  ve kızı için Yalova 'dan ayrılmak durumunda kalan çok sevgili Doç. Dr. Selçuk Gürel'e bir mesaj attım ve Masalın da bağımsız yürüdüğü alanda ki video sunu gönderdim.
Tabi ki yine nokta vuruşu ile bizi Yalova'ya ,1,5 saat mesafede İzmit'te bulunan Fizyoterapist Fırat ALDEMİR'e yönlendirdi.Hemen kendisi ile iletişime geçip randevumu aldım. İlk randevu tanışma randevusu 1 saatlik bir zamanda hem sizinle hem de çocukla tanışıp sorunu anlama, yönlendirme gibi dolu dolu bir zaman. Pek tabi ki Masal biraz huzursuzluk yaptı, kendine elletmek istemedi, yaptığı bir çok şeyi yapmayı reddetti ancak 2. seans ta tamamen kendi deyimiyle Fırat abisi ne alıştı.Fırat hocayla 3. seansı mızın sonunda bağımsız yürümeye ve daha önce yapamadığı bir çok hareketi yapmaya başladı. İlk tanışma seansımız da Fırat hocanın Masalla ilgili yorumu kesinlikle Masal yürüyemeyen bir çocuk değil, o yürüyecek ancak biz ona yürümekle beraber yapacağı aktiviteleri kazandıracağız demişti. Mesela yürürken sağa sola arkaya bakabilmesi, bir şey taşıyabilmesi gibi.

Bildiğiniz tüm fizik tedavi yöntemlerinden farklı bir terapi uyguluyor Fırat hoca, baktığınız zaman 1 saatlik seans boyunca sadece oyun oynuyorlarmış gibi gözükse de inanılmaz faydalı bir terapi ve tedavi. Bu terapi nin adı MAES TERAPİ. Terapimiz bitmiş olsa da ben şuan bu terapi ile ilgili yazıları okuyorum yakın zamanda detaylı bir yazı paylaşacağım, Fırat Hoca dan da destek almayı planlıyorum :)


İçe basmasını ve parmak ucunda yürümesini engellemek adına da Masal için özel dolguları ve kemerleri olan bir ayakkabı üretildi. Yaklaşık bir sene kadar sadece bu ayakkabı yı kullanacağız. Onun da gelişmelerini sizlerle paylaşacağım mutlaka.

Biz den haberler şimdilik böyle, onunla tanıştığımıza, bizim için olan faydasına minnettarım. Umarım bizim gibi olan tüm ailelere faydası devam eder, buradan bir kez daha teşekkür etmiş olayım kendisine. Masal'ın bağımsız yürüdüğünü, koştuğunu görmek bu hayatta istediğim, dilediğim tek şeydi Binlerce kez şükürler olsun  ki artık kızım yanımda yürüyebiliyor, koşabiliyor. Bütün adaklarım, dileklerim gerçek oldu bin şükür. Rabbim her anneye bu duyguyu yaşatsın.


Buraya da Fırat Hoca'nın İnstagram adresini  bırakıyorum belki bir gün bir yerde umut olacağımız bir aile çıkar bizim vasıtamız ile onlara da mutluluk gelir.   @fizyopediatri 

Sevgiyle kalın....

39 yorum:

 1. Şükürler olsun ki zorlu bir mücadeleden sonra hereşy yoluna girmiş..paylaşımınızı harika olmuş..benzer srunlar yaşayan aileler için eminim yol gösterici olacaktır...size ve masal kızımıza kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, evet bin şükür ki her şey yolunda ben de bu sebeple paylaşmak istedim. Tekrar çok teşekkürler....

   Sil
 2. Tüylerim diken diken oldu. Çok geçmiş olsun Allah sağlıklı uzun ömürler versin :*

  YanıtlayınSil
 3. merhaba bende blog takip etkinliğinden geliyorum bu güzel blogunuzu takip ediyorum sizide beklerim :)
  https://tubisle.blogspot.com/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz, bende sizi takibe almıştım. tekrar hoş geldinizz

   Sil
 4. Very interesting post.
  I'm following your blog, could you follow my blog too?

  www.paginasempreto.blogspot.com.br

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Thank you very much. I will come your blog.
   I'm glad to meet you

   Sil
 5. Mutlu sona ulaşmış olmanıza çok sevindim:)

  YanıtlayınSil
 6. Ne güzel haberler bunlar! Dilerim Masal hep güzelliklerle karşılaşsın. Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 7. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 8. Merhabalar ben sizlerin blog etkinligine katılmak istiyorum :

  hepinizi takip ettim.

  blog adresim : https://www.zanalab.com/

  YanıtlayınSil
 9. Çok güzel bir gelişme olmuş. Mücadelenizin karşılığı olmuş bir bakıma.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, evet bin şükür öyle oldu. Sevgiler.

   Sil
 10. Büyükçe bir yol katetmiş maşallah Masal. Bundan sonra devamı gelecektir.

  YanıtlayınSil
 11. Çocuğum yok ama çok etkilendim yazdıklarından. Çok geçmiş, gitmiş olsun

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Allah sizlere de nasip etsin inşallah.Çok teşekkürler amin inşallah

   Sil
 12. Çok geçmis olsun ki gecmis bile sayılır; sağlığının yerinde olması sevindirici neyse ki sağlık problemi dğil; zamanla alısıcaktır eminim musmutlu günleriniz olsun Masal kızla sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim benimde dileğim hep bu yönde amin inşallah.

   Sil
 13. masal bebek sizin gibi aileye sahip oldugu icin cok sansli siz de onun gibi simdiden mucadeleci bir kiza sahip oldugunuz icin oyle, cok daha guzel haberler duymaniz dilegiyle gecmis olsun..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, umarım o da hep öyle düşünür. Çok çok teşekkürler güzel dilekleriniz için.

   Sil
 14. Harika bir blog 👍 takip etkinliğinden geliyorum kendi bloğuma da beklerim; https://rafaelaybuke.blogspot.com/?m=1

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim bende hemen ziyarete geliyorum.

   Sil
 15. Harika bir haber, tebrikler. Daha da iyisini yapacaktır en kısa zamanda.

  YanıtlayınSil
 16. allah dertsiz dermanlar vermesin inşallah yüzünüz hep gülsün takip etkinliğinden geldim ben de hikayenizin mutlu sona ulaşmasına çok sevindim https://1661hayat.blogspot.com/

  YanıtlayınSil
 17. Çok farklı bir yazı teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 18. çok güzel paylaşım gerçekten

  YanıtlayınSil
 19. Çok şükür... bundan sonra her şey gönlünüzce olsun...

  bana da beklerim...

  YanıtlayınSil
 20. Merhabalar blog takip etkinliğinden geldim. Başarılarınızın devamını dilerim. Bu da benim sitem: https://umitcakir.blogspot.com

  YanıtlayınSil
 21. The Love of Beauty is a woman's nature, three-point looks and seven-point dress.
  Here are women's clubs,Diamond Jewelry,Brand Handbags , fashion Dresses, sexy swimsuits you like, you want to choose.
  https://imiyavogue.blogspot.com/

  YanıtlayınSil
 22. sayfanızı yeni keşfettim ve yazılarınız çok hoşuma gitti inşallah uzun yıllar paylaşımlarınıza devam edersiniz ^_^ sayfama da beklerim profil resmime tıklayıp ulaşabilirsiniz :)

  YanıtlayınSil
 23. ziyarete geldim Zehra İyi çalışmalar

  YanıtlayınSil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.