11 Aralık 2017 Pazartesi

Önce Ben mi ?

11 Aralık 2017 Pazartesi

Bugün size bir şeyden bahsetmek istiyorum. Bize öğretilmiş, kişisel gelişim kitaplarında, seminerlerinde, tüm kişisel gelişim içeren konuşmalarda bahsedilmiş önce 'BEN' kavramından.
Evet Ben, önce Ben, Benim düşüncelerim, Ben'im istediklerim gibi gibi bir sürü cümle sayabilirim size.3 yaşında bir çocuk annesiyim bildiğiniz üzere ve 29 yaşındayım.Bir kadının farkındalık yaşı derler ya hani işte o yaşların başındayım. Çocuğuma vermek istediklerim, öğretmem gerekenler, nasıl daha bilinçli bir çocuk yetiştirebilirim düşünceleri ile geçen zamanlardayım.

Ben kaygısı gütmeden yaşamaya çalıştım hep bu yaşıma kadar, benim istediklerimden çok ne verebilirim le geçirdim hayatımı. Şimdi bir dönüp bakıyorum çevreme, insanlara nasıl bu hala geldik diye düşünüyorum.

Bir kere kimse kimseyi sevmiyor artık sevmeyi de geçtim saygı diye bir kavram kalmadı. Elinde en ufak bir güç olan, az biraz sözü geçen ya da sayılan biri olan birilerini ezmeye, birilerini işinden etmeye hatta ve hatta toplumdan silmeye çabalar bir halde.Ne zaman oldu bütün bunlar nasıl bitti bu çevremizdeki insanları düşünmeme hali diye düşünürken  bize öğretilen önce Ben kavramı insanlığımızı elimizden aldı diye düşünmeye başladım. Sosyal medya da takip ettiğim bir çok arkadaş var yüz binlerde, milyonlarda takipçili arkadaşlar bunlar. Bir sorun mu oldu atıyorum kargo poşeti yırtık geldi, atıyorum alışveriş yaptığı bir mağaza da haklı veya haksız bir olay yaşadı hop sosyal medya da linç ediyor firmayı veya çalışanı. Ondan sonra marka koruma programı dahilinde bu şahısa hediyeler, özürler vs vs. Bende yapılan haksızlık karşısında durmayı, hakkımı aramayı çok çok iyi bilirim ama karşında da insanlar olduğunu, herkesin bir hata yapabilitesi olduğunu, ve hatta en ufacık bir ihmal veya hata sonucu insanların ölebildiğinin bilincindeyim bu nedenle benim için hata, ihmal bazı durumlarda göz ardı edilebilir gibi geliyor bana.

Mesela ben çok fazla kitap okurum, blog öncesinde bazı forum sitelerinde dost sohbetlerinde kitap konusu geçtiğinde mutlaka yazar veya kitap hakkında yorumum olur. Blog açtıktan sonra burada da okuduğum kitaplardan bazılarını yorumluyorum. Bir çok  kitap yorumu yapan Blogger veya sözlük takip ediyorum.İnanın okuduğum yorumlardan sonra durup ben mi yanlış okuyorum yada anlıyorum diye düşünmüşlüğüm bile var. Bazı Bloglar da kesinlikle kitabı okumadığına emin olduğum bir kaç yorum bile gördüm ki yine yazarı linç eden yorumlardı.

Günlük hayatınıza bir bakın, neler neler var şahit olduğumuz farkında olduğumuz yada olamadığımız.Hani hep şikayet ettiğimiz, hayıflandığımız konular var hepinizin bildiği. İşte yaşlılara -  hamilelere - çocuklu yolculara yer verme meselesi,hastanelerde öncelik vermemiz gereken durumlar, çocuklarımızın park sıraları vs. vs. inanın bir çok örnek sayarım size hepside önce ben dediğimiz için yaşanan olaylar.

Kendi kendime düşünüyorum bu konuyu bu aralar çocuğuma Ben kavramını nasıl anlatmalıyım, nasıl aşılamalıyım ona insanlara değer vermesi gerektiğini, nerede Ben nerede karşımdaki insan diyeceğini kafamda yüzlerce sonu gelmeyen soru var. Ama şunu çok iyi biliyorum ki ben içinde insanlığını, merhametini ve karşılıksız sevgisini yaşayabilen bir evlat yetiştireceğim. Buna inanıyorum, elimden geleni de yapacağımı biliyorum. Arkanda gülen bir yüz bırakmak, insanlara saygılı davranmak, gerektiği yerde kendini düşünerek hakkını savunmak, büyüklerinin veya küçüklerinin hakkını gasp etmemek bunlar benim hayatımda ki önemli kavramlar biliyorum  ki kızımda böyle büyüyecek. Sonuç olarak hep söylerim belki denk gelmişsinizdir Kendi yapamadığımız veya olamadığımız şeyleri çocuklarımıza dayatamayız biz neysek onlarda o olacaklar.


Daha yazacak söyleyecek çok örnek var ama sizlerinde yorumlarını merak ediyorum. Bu şekilde denk geldiğiniz, Ben kavramının yarattığı sorunlar, problemler yada her neyse adı çevreniz de fark ettiğiniz neler var merak ediyorum.


Sevgiyle kalın....

21 yorum:

 1. Nekadar guzel anlatmıssınz.. İslamda da ben yoktur hep biz vardır.Rabbımız ayetlerınde biz kavramı kullanmıstır..
  tin suresı:4.ayetı kerıme de.. "Şüphesiz Biz insanı en guzel bir biçimde (ahseni takvim üzere) yarattık.." Bizi yaratan bile Benlikten buladar uzakken yaratılanların bukadr ben'lik duygusunun olması oldukca sakıncalı.. Lakin kendim dahil butun ınsanlarda hep mevcut. Daha cok dıkkat etmeliyiz.. Bu anlamlı konu için tesekkur ederız..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim güzel yorumunuz için öyle tabiki bir çok ayet ve hadisi şerif var biz olmakla ilgili. Yüregıne sağlık

   Sil
 2. Bu yazını çok beğendim canım ellerine sağlık..
  Özellikle geçen sene bir Watsons şubesinde yaşanan olay, sosyal medyada çok farklı boyutlarda görülmüştü..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canımsın çok teşekkür ederim. Evet bende duymuştum onu bir çok örneği var ki çok üzücü.

   Sil
 3. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz, umarım pek çok kişi için farkındalık yaratır...

  YanıtlayınSil
 4. İnsanın öz saygıya ve öz güvene sahip olması, kendi değerini bilmesi tabii ki önemli ama diğer önemli bir kavramda empati yapabilmek ve hoş görülü olabilmek. Şımarıklık ise apayrı bir şey. Ben kavramıyla, kendini beğenmişlik ve kibir birbirine karıştırılmamalı. Hakkını aramak ayrı, kendini üstün görüp başkalarına üstenci bir yaklaşım sergilemek apayrı. Kişisel gelişim kitaplarında bahsedilen ben kavramı başkalarını mutlu edebilmek yada takdir görmek beklentisi ile kendinden vazgeçmek daha çok. Ben eminim Masal da son derece vicdanlı ve harika bir çocuk olacaktır çünkü çocuklar ailelerini taklit ederek büyür. Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle bizim sektörde çok denk gelmiyormu idil böyle şeyler.. umarım öyle olur Masal da kocaman sevgiler

   Sil
 5. farkındalık yaratacak cok cok guzel bır konu umarım ulasması gereken herkese ulasılırr.

  YanıtlayınSil
 6. Farklı bir bakış açısı...:)

  YanıtlayınSil
 7. Ne yazik ki toplum artik bencil bir bardak cay ismarlamiyoruz arkadasimiza herkes bir birini gore göre kendini dusunmeye basliyor hic iyi degil olanlar fakat ne yazik ki boyle❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle canım ama ben oyle olmamak için elimden geleni yapıyorum belki birine göre enayi belki birine göre salak oluyorumdir ama ben bencil biri olamiyorum

   Sil
 8. Süper bir konu seçimi. Bunca bencil ve anlayışsız insanın ortasında, adeta bir isyan bayrağı açmışsınız. Teşekkür ederim kendi adıma :)

  YanıtlayınSil
 9. Rabbim seninde kızının da yardımcısı olsun.Doğru bildiğin şekilde anlat bence dürüstlük hiç bir zaman kaybetmeyecek.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle bende öyle düşünüyorum teşekkür ederim

   Sil
 10. Şahane bir yazı olmuş ve yazdıklarınıza canı gönülden katılıyorum. Günümüzde anlamaktan ziyade sürekli anlatmak ve kendimizi ön plana çıkarmak üzerine kuruluyuz. Farkında ya da olmadan birilerine sürekli "ben"li dille yaklaşıyoruz. Saygı kavramını ne yazık ki tükettik. Umarım bir gün insanların, canlıların kıymetini bileceğimiz günler gelir ve biz geç kalmayız. Her şey gönlünüzce olsun, sevgiler ...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dimi ya bende böyle düşünüyorum. Umarım çok daha güzel günlere doğru gidiyoruzdur.

   Sil
 11. İş Fikirleri
  https://isbufikirbu.blogspot.com/
  Teşekkürler

  YanıtlayınSil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.