28 Kasım 2017 Salı

Ana Sayfa » , , , , , , » Cennetin Bir' İNCİ günü

Cennetin Bir' İNCİ günü

28 Kasım 2017 Salı
Nasıl başlasam anlatmaya neler söylesem diye kitap bittiğinden beri düşünüyorum. Süreyya ve İnci'nin hikayesinden bahsediyorum. Kitap çıkartığını duyunca ön siparişle hemen aldım kitabı ve çok kısa zamanda elimde oldu. Öncelikle şunu söyleyeyim ki Süreyya'nın İnciden önce yaşadıkları, hissettikleri, İrem bana çok tanıdık gelen ve benzer hikayelerimizin olduğunu gösterdi.Tabi bir çok yerinde konuşsana kızım Süreyya diye içim içimi yedi ben o kadar sessiz kalamazdım bir çok şeye.

Sonrasında o çok kıymetli mücevherini boynuna taktığında Süreyya Doktorun Down Sendromlu olduğunu biliyor muydunuz sözüne, Bebeğinizi almak zorundayız ile başlayan bizim hikayemizde de bir çok şeyin benzer olduğunu gördüm.

Kitabı okurken de Masal'a hamile kaldığımda aklımdan geçen korkularım, hamilelikte yapılması gereken testleri yaptırmayışım hepsi geçti gözümün önünden. Yaptırmadım çünkü benim için hiç önemli değildi sonucu ne olur sa olsun benim bebeğimdi beni seçmişti. Süreyya'nın da düşüncelerinin benzerliği, bebeğine sımsıkı sarılışı, sevgisi, merhameti bir çok duygusunu hissetmek çok ama çok keyifliydi.

Okurken bir çok yerinde ne kadar açık sözlüymüş Süreyya, ne kadar dürüst ve ne kadar kompleksizmiş dedim kendi kendime, hayatının bir çok olayını ve duygusunu filtresiz anlatmış. Ben kendi adıma Sürayya'yı ve İnci'yi tanıdığıma çok sevindim. Umarım annesi gibi bir kız olur İnci, nice upuzun sağlıkla geçen bir ömrü olur. İnci Özel bir çocuk ve benim hayatımda da çok özel bir yere oturdu bu kitapla birlikte.

Süreyya'nın amacını, hislerini,  bebeğini büyütürken yaşadığı korkuları, karşılaştığı zorlukları, acımasız insanları, bebeğinin maruz kalabileceğini düşündüğü sıkıntılarını hepsini ve daha fazlasını  kitapta bulabilirsiniz. Bence Süreyya sadece Türkiye de değil  Dünyada amacına ulaşacak.
Keşke İnci yakınımda olabilse de Masalla birlikte büyüse diyorum şimdi İnciye baktıkça.

Gözlerinin içi hep ışıldasın, hep kaybolsun o güzel gözlerin gülerken güzel İnci...

                                   


Sevgiyle...

İnciler nasıl oluşur bilir misiniz?
İçlerine küçük bir kum tanesi kaçtığında istiridyeler bundan büyük rahatsızlık duyar ve kendilerine özgü bir salgı oluşturmaya başlarlar. Bu salgı, küçük kum tanesinin etrafında ipeğimsi bir koza örer. Aradan zaman geçtikçe bu koza sertleşir ve ortaya muhteşem parlaklıkta bir inci çıkar. İşte, Süreyya ile güzeller güzeli kızı İnci’nin hikâyesi de tam olarak böyle başlamıştı.
Tekirdağ’dan Hakkâri’ye uzanan zorlu hayat mücadelesini, günün birinde İnci gibi değerli bir mücevhere sahip olmak uğruna verdiğinden habersiz olan Süreyya, kızını kucağına aldığı o büyük günde doktorun ağzından dökülen sözcüklerle hayatının bir kez daha altüst olduğunu sanmıştı. “Down sendromlu olduğunu biliyor muydunuz?”
Hayır, bilmiyordu… Ama öğrenecek ve herkese istiridyenin içindeki İnci’nin masalını anlatacaktı. +1 kromozom fazla ya da eksik olmanın bir fark yaratmadığını, büyük bir farkındalık yaratarak tüm dünyaya öğretecekti. En önemlisi de İnci’lerin ne kadar güzel güldüğünü ve koskoca evrende evlat kokusuyla yarışabilecek başka hiçbir koku olmadığını gösterecekti yüz binlere…
Cennetin Bir’İnci Günü, bir annenin istiridyenin içindeki inci misali küllerinden yeniden doğuşunun masalını anlatırken, evlat sevgisinin ötesinde hiçbir gücün olmadığını bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Ve İnci’nin ışığı, her sayfada yürekleri biraz daha aydınlatıyor.

(Tanıtım bülteninden)
17 yorum:

 1. Gercekten çok etkileyici okumak isterim

  YanıtlayınSil
 2. 🙈bu ne guzel bır anlatım bu ne guzel bir kıtap🙈🙈

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitabın güzelliğinden o anlatım. Çok teşekkür ederim.

   Sil
 3. Bende merak ettim :) okumak isterim canım sagol ;)

  YanıtlayınSil
 4. çok güzel bir anlatım olmuş kitabı şimdi daha çok merak ettim doğurusu sevgiler ....

  YanıtlayınSil
 5. Bu kitabı görüp listeme almıştım. Şimdi iyice merak ettim. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlayınSil
 6. Çok güzel bir kitapmış, mutlaka okuyacağım 💖

  YanıtlayınSil
 7. Ne kadar güzel bir kız buu maşallah Rabbim saglik sıhhat versin inşallah.

  Annesine de daha çok sabır versin ki hiç kızmasın bağırmasın bu güzelliğe. 💕 Ama çok severek ilgilendiği belli zaten. Cok seviyorum böyle hikayeleri ya. Sağol kuzum haber verdigin icin. Bende testleri yaptirmadim her ne olursa olsun o benimdi. Aldırmak hic aklimdan bilr gecmedi cnkü

  YanıtlayınSil
 8. Çok değerli bir kitap almak lazım.

  YanıtlayınSil
 9. ay kıyamaaam aklımda olsuuun.

  YanıtlayınSil
 10. Konusu oldukça ilgi çekici, ben de okuyayım. Emeğinize sağlık <3

  YanıtlayınSil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.