24 Kasım 2017 Cuma

Ana Sayfa » , , , , , » BLACK FRIDAY'DA SİBER SALDIRGANLARA DİKKAT

BLACK FRIDAY'DA SİBER SALDIRGANLARA DİKKAT

24 Kasım 2017 Cuma
Aslında uzun zamandır yazmak istediğim bir yazıydı ancak geçen hafta yazdığım yazımı Black Friday'e saklamayı tercih ettim.

Özellikle biz kadınların heyecanla beklediği, gaza gelip gerekmediği halde hatta belki de evde aynısından olduğu halde deli gibi alışveriş yaptığımız o malum günde dikkatinizi çekmek istediğim başka bir konu var.

Black friday 'de Siber Saldırganların % 80  arttığını biliyor muydunuz ?  Bu güne özel kurulmuş 32.000 'den fazla Sahte Black Friday uygulaması olduğunu peki?

Bu uygulamaların amacı kullanıcıları aldatmak, alışveriş yapan kişinin kredi kartı bilgilerine erişmek, Facebook ve Gmail oturum açma bilgilerini ele geçirmek ve kötü amaçlı yazılımlar indirmek gibi bir çok tehdidi barındırıyor. Daha da kötüsü bu uygulamar App Store ve Google Play gibi resmi uygulama mağazalarında yer alıyor.Yani uygulama mağazasından aldıklarımız da da büyük sıkıntılar var buda başka bir konu ki nasıl orada bulunabiliyorlar?

Her zaman olduğu gibi insanların zaaflarından veya boşluklarından yararlanmak isteyen bir çok kişi veya kuruluş mevcut. Peki Siber saldırılardan ve dolandırıcılardan korunmak için ne yapmalıyız.Esasen sadece bugüne özel değil her İnternet alışverişinde geçerli kuralları Global güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivürüs, bilgisayarlarımız ve akıllı telefonlar ile güvenli alışveriş için önemli ipuçları paylaştı.İşte bu ipuçları biz teknoloji çağı insanları için önemli hadi buyurun bir bakalım;

1. Sahte uygulamalardan korunmak için mağazanın web sitesini ziyaret ederek uygulamaya bağlantı verip vermediğine bakın. Sahte Black Friday uygulamalarından korunmanın en kolay yolu, mobil tarayıcınızdan mağazanın resmi web sitesine giderek uygulamaya bağlantı verip vermediğini kontrol etmektir. Birçok mobil tarayıcı, eğer bir web sitesinin halihazırda bir uygulaması varsa, üst veya alt kısımda sayfayı uygulamada açmak isteyip istemediğinizi soran bir mesaj verir.


2. Black Friday temalı içeriklere hemen kanmayın, gelen maillerin adresini ve doğruluğunu kontrol edin. Kötü niyetli kişilerin göndereceği linklere tıkladığınız anda tüm kişisel bilgileriniz dolandırıcıların eline kolayca geçebilir. İyi niyetli gibi gözüken e-postaların arkasında da kötü planların olabileceğinden şüphe edin. Düşünmeden gireceğiniz linkler sizi virüs bulaştıran sitelerin avı haline getirebilir.


3. Abartılı kampanya, indirim ve hediye tekliflere itibar etmeyin, güvensiz ağlar üzerinden sahte satın almalara yönlendirebilecek linklerden uzak durun. Eğer gördüğünüz bir kampanya gerçek olamayacak kadar cazipse, büyük bir olasılıkla gerçek değildir. Kampanyanın gerçek olduğunu düşünüyorsanız yeni bir tarayıcı açarak web sitesinin adresini doğrudan bu adres çubuğuna yazın. Doğrudan marka tarafından duyurulan fırsatlara güvenin. Her ne olursa olsun online alışverişiniz için mutlaka düşük bakiyeli bir sanal kart kullanın.


4. Bildiğiniz ve güvendiğiniz adreslerden alışveriş yapın. Daha önce denediğiniz ve memnun kaldığınız yada kendini kanıtlamış online alışveriş sitelerinden alışveriş yapın. Alışveriş yaptığınız sitenin SSL sertifikası kullandığından emin olun. Güvenli ve şifrelenmiş bir web sitesi adresi HTTP ile değil, HTTPS ile başlar ve adres çubuğunda kilit simgesi görünür.


5. Verdiğiniz bilgilere dikkat edin. Alışveriş yaptığınız site siparişiniz için gerekli bilgiler dışında çok daha fazla soru soruyorsa, bu özel soruları cevaplamayın ve alışverişinizi sonlandırın. Bazı kötü amaçlı yazılımlar, çevrimiçi formlara satır ekleyerek siber suçluların özel bilgilerinizi çalmasına neden olabilir.


6. Ücretsiz ve halka açık Wi-Fi erişim noktalarından uzak durun. Siber saldırganlar tarafından kontrol edilen ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda cihazınızdaki kritik bilgileri farkında olmadan dolandırıcılara kaptırabilirsiniz. Eğer evinizin internetine bağlı değilseniz ve online bir işlem yapmanız gerekiyorsa, mobil veri ağınızı kullanın. Eğer bir Wi-Fi ağına bağlanmak zorundaysanız, mobil güvenlik çözümü içeren bir VPN ile bağlantı kurduğuna emin olun.7. Verilerinizi yedekleyin. Bilgisayarınızın virüs saldırısı sonucunda çökmesi gibi tehlike durumlarında veri kaybını önlemek için, bilgilerinizi düzenli bir şekilde yedeklemeyi unutmayın.


8. Hesap özetlerini ve kredi kartı ekstrelerini kontrol edin. Online alışveriş yaptıktan sonra hesap özetinde yada kredi kartı ekstresinde şüpheli bir harcama görürseniz hemen bankanızla iletişime geçin.


9. İşletim sisteminizin ve antivirüs yazılımınızın güncel olduğundan emin olun. Güncellemeler sizi dolandırıcılığa ve zararlı yazılımlara karşı koruyacaktır. Bilgisayarınızı fırsat buldukça olası virüs bulaşmalarına karşı tarayın.10. Bilinen, ödüllü ve kapsamlı bir güvenlik çözümü kullanın. Tek seferde Windows, Mac OS ve Android cihazlarınızı korumak istiyorsanız, Bitdefender Total Security Multi-Device 2018 sizin için mükemmel seçimdir. Bitdefender Total Security Multi-Device 2018 ürünü, en gelişmiş zararlı yazılımlara karşı bile zırhlı koruma sağlar ve birden fazla platformda bulunan cihazlarınızdaki kişisel verilerinizi sistem performansını düşürmeden korumak için tasarlanmış özelliklere sahiptir.


İşte sevgili okur yapmamız gerekenler aslında çok basit ancak, yararlı şeyler.Benden size tavsiye Black Friday'de siber saldırganlardan korunmak için  her zaman kinden daha dikkatli olmalıyız. Sizce de öyle değil mi ?


13 yorum:

 1. Güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 2. benim gibi zamanı olmadığı için neredeyse tüm alış verişini internetten yapan birisi için çok faydalı bir yazı oldu.Çok teşekkür ederim...

  YanıtlayınSil
 3. internetten alışveriş yapmak gerçekten tehlikeli olabiliyor. Bu faydalı bilgiler için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 4. Çok faydalı bir yazı olmuş :)

  YanıtlayınSil
 5. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık

  YanıtlayınSil
 6. Çok doğru ve kapsamlı bir yazı olmuş, ellerinize sağlık.
  Nereye çekerlerse oraya yönelen bir toplumuz - ne yazık ki-. Bize bolca bilinç lazım..

  YanıtlayınSil
 7. Black Friday'den biz de faydalandık:) Yazı başlığından ilk başta korktum ama neyse ki uygulamalar üzerinden yapmadık alışverişimizi dedim :)

  YanıtlayınSil
 8. Aman aman dikkat edelim bu tür şeylere

  YanıtlayınSil
 9. Çok faydalı bir yazı olmuş, dikkat etmek ve hesap özetlerini kontrol etmek gerek. Tabii bir de bilinçli ve güvenilir yerlerden alışveriş yapmakta fayda var. Emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 10. Nice post!! Your blog is interesting!!

  I follow you. Mind following back?

  http://asweetwoorld.blogspot.com/

  YanıtlayınSil
 11. Zaten hic bir sey alamadim duzgun indirim yoktu

  YanıtlayınSil
 12. Teşekkürler canım bu uyarın için. 👍

  YanıtlayınSil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.