17 Kasım 2017 Cuma

Ana Sayfa » , , , , , , » 17 Kasım Prematüre Farkındalık Haftası

17 Kasım Prematüre Farkındalık Haftası

17 Kasım 2017 Cuma

Türkiye 'de doğan her 10 bebekten 1'i Dünyaya Prematüre olarak geliyor ve hayata tutunmak için özel bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Gözlerinizin önünde minicik bir kahraman kocaman bir savaş veriyor ve sizde bir prematüre annesi olarak o andan itibaren savaşçı bir anne oluyorsunuz.


Savaşmak, sabretmek, direnmek, beklemek, zaman hayatınızda ki en önemli kavramlar oluveriyor. Çünkü söz konusu canınız, canınızın bir parçası oluyor.İşte bende o minik savaşçılardan birinin annesiyim.28 haftalık ,1010 gr doğmuş bir pet şişe kadar boyu olan Masal 'ın annesiyim.

Biz prematüre anneleri çocuğumuzun gelişimi ve hastane süreciyle ilgilenirken bir de maalesef ki çevremizdeki insanların anlamsız soruları ve eleştirileri ile uğraşıyoruz.Biliyorsunuz işte her annenin başına gelen o sorular dan bahsediyorum. Emiyor mu? yada daha büyüdüğünde ne kadar emdi vah vah vah o kadarcık mı emdi, mama mı verdin, sütün gelsin diye uğraşmadın mı? Biraz daha büyüdüğünde ne kadar zayıf, neden yürümüyor, neden konuşmuyor, aaaa onu yiyemiyor mu?Yaşıtlarını ne zaman yakalayacak gibi gibi....

Ben artık zamanla bu soruların ve eleştirilerin beni etkilememesi gerektiğini, cevap vermemeyi, duymamayı öğrendim.Ama unutmadığım bir şey var ki bu sorular ve eleştiriler kalbimde tarifi olmayan kırıklara yol açtı.Benim bebeğim hasta değil, (ki hasta da olsa benim bebeğim) sadece erken doğdu, düşük doğum ağırlığıyla dünya ya geldi ve yaşıtlarından geride takip ediyor. Ha ileri de yaşıtlarını yakalar yada yakalayamaz hiç önemli değil. Benim yanım da ya nefes alıyor ya gerisi hiç te zannettiğiniz kadar önemli değil.

Ben ona bir kerecik dokunabilmek için 51 gün, sağma makinesi yerine bebeğimi emzirebilmek için 55 gün, alıp evime getirebilmek, kokusunu odama, ciğerlerime doldurabilmek için tam 65 gün bekledim.Sonrasında türlü doktor sıralarında hastane koridorlarında doktorların ağzından her şey normal cümlesini duyabilmek için haftalar, aylar, yıllar verdim.

İlk gülümsemesini, ilk kelimesini, ilk adımını, ilk boynuma sarılışını, ilk kahkahasını, ilk öpücüğünü, ilk cümlesini, ilk anne deyişini ve daha bir sürü ilkini normal annelerden çok zaman sonra yaşamanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum.

Dışarıdan bakıldığında genelde herkesin ve hatta bazı doktorların bile eleştirdiği korumacı tavrım, birbirimize bağlılığımız hepsi bu yüzden. Ben evladını doğurduğu andan itibaren evlat kaybetme korkusunu iliklerine kadar yaşamış, onu makinelere bağlı sevmeyi öğrenmiş, koluna, bacağına ve hatta kafasına açılmış damar yollarını gördükçe kahrolmuş, onun canının acıdığını düşündükçe aklını kaybetmenin sınırından dönmüş bir anneyim.

Öyle sizin uzaktan baktığınız kadar kolay değil yaşadıklarım.Saatlerce, sayfalarca anlatsam anlayamazsınız yaşadıklarımı. Ne yaşadıklarımın, ne hissettiklerimin, acılarımın tarifinin karşılığı kelime yok benim haznemde. Demem o ki prematüre deyip geçtiğiniz, farkındalığına dikkat çektiğiniz o bir haftada değil, ömür boyunca yaşayacağımız tüm zorlukların, güzelliklerin, fedakarlıkların adı bizim için prematüre....

Sevgiyle...

19 yorum:

 1. O kadar duygulandım ki okurken işte annelik gücü... Allah herkesin evladını korusun🙏🏻

  YanıtlayınSil
 2. Herkes kendi içinde yaşıyor ve kimse kimsenin neler hissettiğini bilmeden atıp, tutuyor. Bekara koca boşamak kolay gelirmiş misali herkes ancak ahkam kesiyor. Bir anne için hem loğusalığın verdiği hormon değişikliği hem de çocuğu için duyduğu endişeyi kimse yaşamadan anlayamaz. Bu gibi durumlarda kendini tamamen dışarıya kapatmak gerekiyor. Masal'ın sağlıkla, başarılarla dolu olsun. #prematüregücü

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle geçte olsa öğretiyor hayat insana nasıl davranması gerektiğini. Önemli olan Masal'sa gerisi teferruat diyorum ben artık. Aminn güzel dilek ve dularınıza çok teşekkür ederim.

   Sil
 3. Offf....yaşamasam da empati yeteneğim güçlüdür, onu makinelerde, iğneler batırılırken görmek azap olmalı:(((çok şükür savaşçı çıkmış küçük kız:)ne mutlu sana tüm üzüntüler geride kalmış. Allah analı, babalı büyütsün.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aminnn çok teşekkür ederim, çok şükür bizim yaşadıklarımız geçici bir süreçti tüm bu zorlukları hayatı boyunca yaşayacak, yaşayan annelerimiz var. Çok teşekkür ederim ;)

   Sil
 4. Çok ama çok duygulandım :( Savaşçı anneye sevgiler :)

  YanıtlayınSil
 5. Çok güzel bir yazı. İnanılmaz duygulandım. Annelik kavramı bana oldukça uzak. Dolayısıyla sizin deneyimlediğiniz hisleri anlamam çok güç. Fakat gerçekten de farkındalık yaratacak bir yazıyı ele almışsınız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim duyarlılığın için. Umarım çok güzel bir annelik serüvenin olur. Kocaman sevgiler...

   Sil
 6. Cok etkilendim canim cocuklarimiz her seyimiz

  YanıtlayınSil
 7. Geldim :) güzel bir blogunuz var öncelikle :) yazınızı o okurken kendimi sizin yerinize koydum ve çok duygulandım gerçekten:( ablamda buna benzer bir olay yaşamıştı o zor günler ablamın çaresizliği geldi aklıma :( çok zor gerçektende yaşayan bilir derler ya öyle :( sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz öncelikle.Allah ablacığınıza da yardım etsin.Kimseyi evladıyla sınamasın Rabbim. Kocaman sevgiler.

   Sil
 8. İnanın o kadar duygu yoğunluğu yaşadım ki buraya ne yazsak sizin neler hissettiğinizin ya da yaşadığınızı tam olarak karşılık bulamayacak ve hiçbir şey bulamaz. Masal hep sağlıklı olsun inşallah ve birbirinize sımsıkı bağlı kalın hep.... Sevgiler <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, öyle bazen bende anlatamıyorum yaşadıklarımı, kelime, cümle bulamıyorum hissettiklerime. Aminnn diyorum tüm güzel dileklerinize. Sevgiler.

   Sil
 9. Benim büyük kızım doğduğu gün iki defa kan değişimi yaşadı. Ardından " Eğer , bilurubin değerleri düşmezse; troidi çalışmıyorsa çocuğun ömrü boyu zeka geriliği yaşayabilir." dendi. 25 gün küvözde yattı. Yeni doğan yoğun bakımı önünde sazeryenlisin, süt sağıyorsun ve bekliyorsun.

  Prematüre olmasa da prematüre gibiydi. Benzer yollardan geçmişiz. Okul hayatında ne zaman zorluk yaşasa; bir şeyi yapamasa "o günleri hatırladım..."
  Şimdi çok şükür gayet sağlıklı, doğum anı ve sonrası yaşanan olaylar anne de çocuk iyi olsa da izi kalır...
  İnşallah güzel günlerini beraber yaşarsınız.

  YanıtlayınSil
 10. aynı şeyleri fazlasıyla yaşamış bir anne olarak seni çok iyi anlıyorum

  YanıtlayınSil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.