11 Ekim 2017 Çarşamba

Ana Sayfa » , , , , » 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

11 Ekim 2017 Çarşamba
Bugün bir bayram değil, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi; bizlerin ve kızlarımızın insan haklarından tam bir şekilde yararlanmamızı sağlamak adına ilan edilmiş bir gün.

2012 yılından beri kutlanan Dünya Kız Çocukları günü Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda, Kız çocuklarına yönelik ayrımcılık,ötekileştirme,ayrıştırma,ihmal, istismar ve tecavüzlerin kabul edilemeyeceğine farkındalık yaratmak amacıyla kutlanmaktadır.

Türkiye de ve dünyada sayıları belkide milyonları bulan kız çocukları ekonomik, kültürel yada saçma sapan bir çok sebepten okula gidemiyor, gitse de bitiremiyor yada daha çocuk yaşta evlendirilip anne oluyor.
                                     
Türkiye 'de ve Dünya da diyorum ama Türkiye' de bu rakamlar çok korkutucu. Yazımı yazarken biraz istatistik baktım da gerçekten durum içler acısı. Ülkemizin nüfusunun %29 'u kız çocuklardan oluşmakta.Son 6 yılda evlenmek zorunda  bırakılan kız çocuğu sayısı 'tespit edilen' 232 bin. Yine son 6 yılda 142 bin kız çocuğu anne oldu. Bana göre anne olmak zorunda bırakıldı. Hiç bir çocuk o kadar küçük yaşlarda bu sorumluluğu ve yükü bile isteye almaz almak istemez. Bir diğer içler acısı rakamda İlköğretim çağında olup okula gidemeyen kız çocuklarının sayısı, aynı yaşlarda olan erkek çocuklarımızdan 600  bin daha fazla. Sizce de içler acısı değil mi?

Ülkemizde Cinsiyetçilik ve eşit olmayan görev dağılımları çok küçük yaşlarda başlıyor. Hep söylenen bir örnek var ya hani Kızını okula göndermezsin ama rahatsızlandığında Kadın doktor istersin. Ne kadar güzel bir örnek değil mi ?


Bugüne özel açılan #benimkızımokuyacak hastagini sonuna kadar destekliyorum. Hayatta olduğum sürece hiçbir ayrımcılığa, eşitsizliğe maruz kalmaması için her türlü desteğe varım. Her zaman arkasındayım ha sadece ben de değil Babamızda öyle. Elimizden gelen ne varsa kendi kızımız ve tüm kız çocukları için desteğe canı gönülden varız.

Tüm kız çocuklarının gününün ve tüm geleceğinin mutlu, huzurlu ve hayallerindeki gibi geçmesini dilerim.

Sevgiler....

1 yorum:

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.