15 Nisan 2017 Cumartesi

Ana Sayfa » , , , » Prematüre bebeklerde yapılması gereken doktor kontrolleri

Prematüre bebeklerde yapılması gereken doktor kontrolleri

15 Nisan 2017 Cumartesi
Masal kız 6,5 Aylık (28 haftalık) Prematüre doğdu.Doğduğunda 1010gr, 37cm minicik bir petşişeydi. 65 gün kuvöz maceramız ve sonrasında 1730 gr ile bir mezuniyet hikayemiz var. Çoğu kez bundan bahsettim.Ben Masal doğduğunda Prematüre lik ile ilgili, yapılması gerekenlerle ilgili çok az şey biliyordum hatta hiç bir şey bilmiyordum. İnternet'te çok aradım benim gibi olan anne var mı? Bebeği bu kadar küçük doğup ta yaşayan var mı ? Prematüre bebeklerde yapılması gereken doktor kontrolleri ? Neler yapıyorlar ? gibi gibi çok az kaynak ve insan vardı bunları yaşayan. Bazıları paylaşmak istemediğinden sorunlar veya sıkıntılar hakkında hiç bir şey yazmamış bazıları da Allah yardımcıları olsun ciddi hastalıklar yaşıyorlarmış.


Gelelim bu postumuzun konusuna ben Masal taburcu olurken en çok bir konuda paniklemiştim.Doktor kontrolleri ve takipleri.Her çocuk ta takip edilmeyen özellikle bizim gibi özel bebeklerde bakılması gereken ve belli bir rutinde takip edilmesi gereken konular var. Bende size bunlardan bahsetmek istiyorum.Tabi ki ben sadece Masal da yapılanlardan bahsedeceğim, eğer doktorunuz size farklı bir bölüm de önerdiyse mutlaka dinleyin ve uygulayın. 


Öncelikle daha küvöz de kalırken kontrolleri yapılmaya başlanmış ve bebek doğumundan itibaren 46 Haftayı tamamlayana kadar yani normal doğum haftası 40 hafta + 40 günlük olana kadar hastalığın varlığına göre 1-2  hafta aralarla bakılan ROP( Prematüre Retinopatisi) muayenesi.Bu hastalık normal zamanında doğmuş veya sarılık nedeni ile fototerapi almış bebeklerde olmaz sadece prematüre doğmuş bebeklerde görülürmüş.Özellikle bizim gibi doğum ağırlığı 1500 gr altında ve 32. haftadan küçük doğan bebeklerde. Prematüre bebekler risk altındalar ancak genel durumu bozuk ve yoğun bakımda oksijen tedavisi alan bebekler daha fazla riske sahipmiş.Yine bunlarla birlikte beyin kanaması, akciğer hastalığı ve sepsis geçiren bebeklerde bu risk daha da artarmış.Bu nedenle zaten uzun kuvöz döneminde başlatılan ROP muayenenizi taburcu olduktan sonra da devamlı takip ettirin.Çünkü eğer bu hastalık başladıysa tedavisini mutlaka yaptırmalısınız.

Kalça Ultrasonu

İlk aylarda tespit edildiğinde tedavisi çok basit olan kalça çıkığı - Gelişimsel Kalça Displazisi aylar geçtikçe ameliyata kadar gitmekte ve hatta uzun yıllar kullanma gerektirecek alçı işlemi olabiliyormuş maalesef. Çoğu anne - baba yaptırıp yaptırmamak arasında gidip geliyor ancak radyasyon içermediğinden hiçbir zarar bulunmuyor bu taramanın.Doğum sonrası 2 - 6 ay aralığında mutlaka bebeklerimize yaptırmamız gerekmekte.Ultrasona giderken bebeklerin karnının tok, altının temiz ve uykusunun alınmış olması gerektiği söylenmişti.Masal kız rahatlıkla oldu taramasını bir tek ultrason cihazı soğuk olduğundan rahatsız olmuştu benim minik fasulyem.


İşitme testi

Masal kuvözden mezun olunca :) ben taburcu oldu cümlesini kurmak istemiyorum çünkü biz hasta değil prematüreyiz :) bize verilen listenin en başlarında yazan işitme testi vardı. Yeni doğanlarda yani normal kilosunda ve zamanında doğmuş bebeklerde hastaneden çıkmadan yapılırmış işitme testi ancak normal kilomuza ulaşmadan bu testi yaptıramadık ancak 2 kiloyu geçtiğimizde yaptırabildik.
Zaten doğumdan sonra 2 ay içerisinde yapılması gerekmekte.İşitme testi bebeğiniz uykudayken, kafasına ve kulak arkasına yapıştırılan adını bilmediğim apar-atlarla dalgalar verilerek uygulanır.Bazı bebekler 2 kulaktan da hemencecik geçerken bazı bebekler ikinci testte bu aşamayı geçebiliyorlar. Masalında tek kulağı 2. testte tamamlanmıştı. Ben tabi ki bunu duyunca kısa süreli bir şok yaşadım ancak doktorumuz hiç bir sorun olmadığını kulakta biriken sıvılar nedeni ile böyle şeylerin olabileceğini söyleyip bizi rahatlatmıştı. Gerçekten de bir ay sonra test tekrarlandığında o kulağımızda başarı ile geçti. Bebeklerde işitme kaybına sebep olacak nedenlerin en başında erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve yoğun bakım gerekliliği olduğu için biz prematüre anneleri bu konuya özellikle dikkat etmeliyiz.


Nörolojik muayene 

Prematüre bebeklerde özellikle nörolojik muayene çok önemli. Çünkü bebeğiniz minicikken yürüyemediğinden ve konuşamadığından ileri de sizi neler beklediğini maalesef ki bilemiyorsunuz. Dolayısıyla çocuğunuz için her testin ve muayenenin yapılması çok önemli.Bu nedenle bizde Nöroloji bölümünü ziyaret ettik.Bu bölümde bir kaç farklı test yapıldı Masal'a..

Bunlardan bir tanesi BERA (ABR) Testi Bera İşitsel Beyin Sapı Davranımını yani kulaklar ile beyin arasındaki sinirleri kontrol eden bir test. Yine bebişlerimiz doğal uykudayken yapılan bir test. Alnına ve kulaklarına yerleştirilen ufak elektrotlarla işitme sinirini uyararak yapılıyor. Tek önemli olan şey bebeğinizin derin uykuda olması.

Diğer yapılan test EEG yine Nörolog tavsiyesi veya talebi ile gittiğimiz bir bölümdü çocuk EEG Masal yanılmıyorsam 6 - 7  aylık tı çektirdiğimiz de. EEG de de yine derin bir uyku gerekiyor.Bebeğe herhangi bir elektrik vs verilmediğinden hiç bir tehlikesi yok zaten kalp elektro suna da benziyor. 20 tane kabloyu özel bir jelle bebeğinizin kafasına yapıştırıyorlar yaklaşık uyuma süresi, çekim derken 1 - 2 saat süren bir çekim detaylı EEG. Masalda herhangi bir rahatsızlık veya hastalık olmasa da gittiğimiz hastane ve yoğun bakım doktorumuz özellikle yaptırmamızı önermişti.

Biraz daha büyüdüğünde yine Nöroloji bölümü bizi aynı çayı altında bulunan gelişim testine yönlendirdi.Bu testin adı da DENVER. Denver testi bir zeka testi değil gelişimi gözleme testi. Özellikle herhangi bir nedenle erken doğmuş bebeklerde önemli bir yeri varmış.0 - 6 yaş arasında ki çocukların değerlendirildiği bu testin amacı Çocuğun yaşına uygun becerilerini değerlendirmekmiş. Biz bu teste sanırım 3- 4 sefer girdik. Yani bize özel bir durum değil belli bir döneme kadar 6 ay - 1 sene gibi periyotlarla kontrol edileceğiz.

İlaçlı MR 

Masal Kız'ın 1 yaş doğum gününden 3 gün önce çektirdik MR'ımızı. Ben telaştan bir kaç gün öncesinde yemek yiyemedim, uyku uyumadım. Hele Masal'ı hazırlamak için aldıklarında hıçkırıklarım dan boğuluyordum. Yaklaşık 15 dakika bekledim Masal'ın çıkmasını ama ömrümün bir 10 yılı gitti bence. Çok araştırdım çok okudum çokta doktora danıştım. Anestezi benzeri ama daha hafif damardan verilen bir ilaçla uyku haline geçti prensesim MR işlemi bittiğinde hemencecik uyandı. Sonrasında yarım saat hastanede ayrılan bir bölümde tam ayılması bekleniyor. Unutmadan MR için mutlaka 6 saat açlık isteniyor sonrasında da 2 saat süresince beslenme yapılmaması gerekiyor. Benim kendimi yıprat tığıma değmedi tabi ki ama onun bu kadar saat aç kalması, hiç olmasa da bir ilaca maruz kalması tedirgin etti.Doktorun bunu isteme sebebi de Prematüre olması ve tam anlamıyla nöroloji testlerinin tamamlanmasıydı.

Fizik ve rehabilitasyon muayenesi

Yine Masal 7 - 8  aylıkken gittiğimiz ve belli zamanlarla kontrole çağıran bir bölüm fizik bölümü.Bu bölümde de çocuğunuzun zamanında yapması gereken fiziksel haller ve hareketler kontrol ediliyor.Yani dönmesi, oturması, emeklemesi gibi.Özellikle gösterdikleri fizik hareketleri ve masaj teknikleri ile bebeğinizin gelişimine katkısı çok fazla.


İşte böyle sevgili prematüre anneleri, sadece kuvözden çıkartmakla bitmiyor asıl çıkınca başlıyor maraton.Biz özel bir hastanede doğduk ancak oradaki yoğun bakım doktorumuz bize mutlaka ve mutlaka tüm takiplerimizi Üniversite hastanesinde yaptırmamızı önerdi. Bizde tabi ki dinleyip oraya gittik iyi ki de gittik.çünkü normal hastanelerde prematüre den anlayan doktor bulmak çok zor. Yalova 'ya yakınlığı sebebi ile Bursa Uludağ Tıp Fakültesine Yeni Doğan bölümüne gittik. Zaten oraya gittiğinizde size yukarıda anlattığım tüm tetkiklerin bir listesini veriyorlar.Siz hepsini sırası ile yaptırıp doktorlarla görüşüyorsunuz.Yeni doğan bölümüne de belli aralıklarla çağrılıyorsunuz önce boy-kilo-baş ölçümleri yapılıyor sonra genel muayenesi ve kan tahlilleri.Her ay düzenli gidip özellikle kan tahlillerini yaptırıyorduk biz çünkü kanda ki tüm değerlere bakılarak o ay Masalı nasıl beslememiz gerektiği, kullandığımız mamanın yeterliliği gibi konularda yönlendirmeler alıyorduk.
Çocuklarımız çok değerli ve kucağımıza aldığımız andan itibaren hayatımızın en önemli parçaları işte bu yüzden hiç bir şeyi ihmal etmemeliyiz çok değil en fazla 2 sene sürecek bu işlemlerin yapılması gerçekten çok önemli.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın....

9 yorum:

 1. Bak ben ilk kez duydum böyle şeyleri😢 Allah bu durumu yaşayanlara yardım etsin ❤️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aminn kuzucum Allah kimseye evlat hasreti, özlemi yaşatmasın..

   Sil
 2. Esracım bu mezuniyet konusunu ben cok sevdim.Ve boyuna tatliligina bakilirsa cok iyi bir dereceyle mezun olmus masallah :) gercekten bunlari anlatman cok yararli olmus.Uludağ tıp fakultesi bursanın canı yaa iyiki var hakkaten. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bende öyle özlemcim eilim varmıyor taburcu demeye yavruma 😗😗 çok şükür sağlıkla büyüdük Allah acılarını göstermesin....

   Sil
 3. bir çok konuda ne kadar eksiğiz aslında güzel günleri olsun kuzunuzun

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkù ederim insan başına gelince ögreniyor çok haklısınız...

   Sil
 4. çok faydalı bir paylaşım olmuş, sağlıkla atlatmışsınız sanırım o günleri ne güzel....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim umarım umut olur, yardımcı olur tüm annelere...

   Sil
 5. Prematüre bebek doğurmakta büyütmekte çok zor

  YanıtlayınSil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.