10 Nisan 2017 Pazartesi

Ana Sayfa » , , , , » Çocukla Uzakdoğu Bangkok - Singapur - Hong Kong

Çocukla Uzakdoğu Bangkok - Singapur - Hong Kong

10 Nisan 2017 Pazartesi
Neredeyse 10 gündür bloğumla hiç ilgilenemedim, içim içimi yedi bu süreçte.İşlerin yoğunluğu, Masal'la vakit geçirebilme telaşı, hafta sonu programları derken hep aklımda olan bloğuma nihayet yayın hazırlaya bildim. Bu haftaki turizm konumda uzaklardan bahsetmek istiyorum. Gelen sorulardan ve taleplerden yola çıkarak size açıklayıcı olduğuna inandığım bir Çocukla Uzak doğu dosyası hazırladım. Şimdiden söylüyorum birazcık uzun  oldu ancak uzak doğu seyahati planlarken yardımcı olacak bir yayın oldu.
                         

Uzak doğu bildiğiniz üzere Asya'nın doğusu ve güneydoğusundaki ülkelerden oluşmakta.En bilindikleri Çin, Filipinler,Endonezya, Malezya, Singapur, Tayland, Kamboçya, Bangladeş, Pakistan, Sri Lanka, Kuzey - Güney Kore,  Moğolistan olan ülkelerdir. Bizim dosyamızda uzakdoğunun zengin ve gelişmiş ülkeri olan, tur programlarında sıklıkla karşılaşabileceğiniz Singapur, Bangkok(Tayland) ve Hong -  Kong üzerine.

Türkiye 'den hepsine uçuşlar uzun sürmekte yaklaşık 11 saatlik bir uçuş ve sonrasında yaşanan ve hissedilen yarım günlük bir Jetlag la gezi başlaması.Genelde tüm uçuşlar gece yapılmakta ve ertesi gün akşam üzeri şehre ayak basmakla başlar.Öncelikle çocukla da çocuksuz da gitseniz rahat ayakkabı ve kıyafetler tercih etmelisiniz. Özellikle çocukla giden aileler için uçuş süresi çok fazla olduğundan vakit geçirmek için belli şeyler yanınıza almalısınız.Oyuncak, uyuması için battaniyesi yastığı gibi :)

Singapur hava limanı ve Oteller arası yani şehir merkezi çok uzak bir mesafede değil grupla gittiğinizde zaten aracınız sizi bekliyor olacak ancak münferit bir tatile çıktıysanız bir çok ulaşım seçeneği mevcut. Singapur mevsim normallerinde hava sıcaklığı 30 - 32  derece lerde. Kasım -  Ocak dönemleri Muson yağmur zamanları olsa da şiddetli yağmurlardan ve serinlikten sonra hava sıcaklığı hemen normale dönüyor. Nem oranının en yüksek olduğu yerlerden bir tanesi Singapur bu nedenle uçaktan indiğinizde sizi boğucu bir hava ve aşırı nem bekliyor. Singapurluların özlü sözlerinden biri olan ''Singapur da 3 mevsim vardır; Sıcak, daha sıcak ve en sıcak'' sözünü iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir şehir. Ansızın yağan yağmurlar için mutlaka yanınızda bir yağmurluk bulundurmalısınız. Hissedilen nem geceleri çok daha fazla olduğundan klimasız uyuyabilmek imkansız. Ve siz çocukla seyahat ediyorsanız ve Masal gibi havadan nem kapan bir çocuğunuz varsa klimalı odada uyumak sanırım imkansız. Dolayısıyla çocukların biraz büyümesi gerekir bu seyahat için. Singapur trafiği İngiliz sömürgesi nedeniyle soldan akmakta ve prizler İngiliz tarzı, Para birimi olarak kendine özgü Singapur Doları kullanılmakta.Etrafta bir çok Exchange Ofisi bulunduğundan yanınızda Euro veya Dolar götürebilir, kolaylıklık la çevirebilirsiniz.

Singapur da bence her ülkede olması gereken kati bazı kurallar var mesela Sakız çiğnemek yasak zaten eczane dışında satışı da yok. Sadece çene ile ilgili problemi olanlar doktor raporu ile satın alabiliyor.Sokakta herhangi bir kadına sarkıntılık etmek, laf atmak, taciz etmek ağır ceza kapsamında sayılıyor.Uyuşturucu ticareti ise ölüm cezası ile sonuçlanıyor. Metro da su içmek dahil bir şey yemek içmek yasak,sigara tüm halka açık alanlarda yasak.

Geniş caddeleri, kibar insanları, ışıl ışıl parlayan geceleri,yağan yağmurlar sebebi ile sınırsız bir bitki çeşidi ve yemyeşil parkları ile dolu turla yada münferit gidildiğinde rahatlıkla gezilebilecek bir şehir.

Biz Türklerin en çok dikkat ettiği bir başka konu yiyecek konusu ise burada biraz sıkıntılı.Kahvaltıda Soğan, Bambulu salata, Mısır Çorbası,Haşlanmış fasulye enteresan bir sosla birlikte, Tavuk sosis ve Jambon, pancake, hiç alışık olmadığımız tarzda karışık omletler, haşlanmış bambu ve kızarmış erişte kahvaltı menüsünde bulunan değişik yiyecekler.Ben tura giden misafirlerime genelde zeytin veya zeytin ezmesi ile peynir alın yanınıza diye uyarıda bulunuyorum :) yani ben olsam öyle yapardım.
Öğlen ve akşam yemeklerinde genelde sebze yemekleri yer almakta, tencere yemekleri ancak içlerine koyduklarından mıdır, temiz olmamasından mı kaynaklıdır bilemiyorum ama bulamaca benzeyen yemekleri var. Sebzeli börekler, Satay ( odun ateşinde pişirilmiş çok baharatlı et ) tercih edilmekte.Ve floradan kaynaklı alabildiğine meyve. Bilirsiniz uzakdoğu mutfağında her tat karışık kullanılır tatlı - ekşi  gibi :) dolayısıyla çok bize uygun değil. Denenmesi gereken yiyecekleri ise kızarmış tatlı patatesleri tatlı niyetine çünkü tatlı kültürü yok ha birde buzla yapılmış dondurma tadında değişik bir yiyecekleri var. İçecek olarak değişik aromalı ve farklı çaylarını söylemiyorum zaten her yerde bahsedilir onların dışında Singapur Sling  içebilirsiniz, ayrıca soğuk kahveler ve adını bilmediğimiz bir çok meyvenin suları denenebilir.

Singapura geldiğinizde veya tur programlarında gördüğünüz bazı yerlerden bahsetmek istiyorum size.Öncelikle Çin pazarı ve Hint mahallesi.Çin mahallesi bildiğiniz bir pazar gibi çoğunlukla kurutulmuş yiyeceklerin, ıvır zıvır satılan bence gereksiz bir zaman kaybı olan ancak giden insanların en çok merak ettiği yerlerden bir tanesi.Çakma tekstil ve ayakkabı - çanta bulabileceğiniz ki herhangi bir markanın çakmasından bahsetmiyorum :) para vermeye değmez ürünler satın alabileceğiniz bir pazar.

Hint mahallesi (Little İndia) Hindistan'ın küçük bir yansıması olarak görülür.Bol baharat kokuları eşliğinde gezebileceğiniz genelde gezginlerin tercih ettiği bir noktadır Singapur da. Serangoon Caddesini gezmek Hindistan da gezmek gibi der gidenler. Hint kıyafetleri satan yerler, Kınacıları, hint yemeklerini bulabileceğiniz restaurantlar ve yaşayan Hintlileri görmek mümkün.Ha bir de herkesin mutlaka gittiği bir MUSTAFA CENTER'ı var. Bildiğimiz milyoncu tarzı her şeyin bir arada olduğu 24 saat açık bir alış veriş merkezi. Milyoncu diyorum ama sahibi şuan ülkenin zenginleri arasında. 

Yine Singapurda bence gidilmesi gereken yerlerden biri Orchard Road, Coach, Fendi, Chanel, Prada, Burbery gibi bilindik ve lüks markaların çok katlı mağazalarının yanında sırasıyla avmler mevcut. Dükkan gezermiş gibi Avm gezdiğinizi düşünün.Buda tercih meselesi tabi herkes bir kültür gezisinde Avm gezmek istemez o nedenle bu caddeyi gezilecek listenize alıp almamak size kalmış.

Santosa adası da Üniversal stüdyolarının olduğu 'Eğlence Adası ' olarak ta geçen içerisine akvaryum, bal mumu müzesi, golf clupları, plaj işletmeleri, spa otelleri, restaurantlar ve çok karmaşık olmayan eğlence parkı mevcut. Çocuklu seyahatte bir günü buraya ayırmak gerek bence çünkü çocuklar malum gez dolan yorulacaklar, birazcıkta gönüllerini almak adına güzel vakit geçirebilirsiniz.

Singapurun nadide gezilecek yerlerini gezmek, şehri tanımak için en az 2 - 3 geçirmek gerekir ancak turlarla gittiğinizde bu zaman genelde 1 gün gibi olmakta. Singapur dan Bangkok 'a turların en çok tercih ettiği hava yolu firmasi yerel hava yollarıdır genellikle. Yaklaşık 2 saat süren bir uçuşla Dünya Meteoroloji örgütü tarafından Dünyanın en sıcak büyük şehri olarak tanımlanmış Bangkoka gidebilirsiniz. Münferit gidiyorsanız biletleri Türkiye'den de satın alabilirsiniz ancak saat farklılıklarına ve bagaj kurallarına dikkat etmelisiniz. Thai hava yolları uçak içi ikramı dahil satılır genelde sabah uçuşu olduğundan kahvaltı verilir menüsü ise Patates, yumurta, mantar ve meyve gibi bize ters bir kahvaltı anlayışı ile hazırlanmıştır.

Singapurdan sonra Bangkok çok farklı gelir genelde insanlara çünkü hijyen gibi bir kavramları maalesef yok hiç kimsenin.Sokaklarda pişen yemeklerden yer genelde halk, kendi evleri baraka tarzı olduğundan mutfak yoktur ve bu sokakta pişen ve aynı zamanda yenen yemekçiler şehrin her yerinde mevcut. Sokaklar pis, umumi banyolar, sokak berberleri, terzileri kısacası bizim alışık olduğumuz bir hayat yok. Sefillik diz boyu her yer her yerde, yan yana olmaması gereken her şey iç içe şöyleki yemek satan arabanın yanında erkekler traş olurken yanında umumi wcler mevcut ve bol miktarda sokak masajcısı :) Benim Masalla asla tercih etmeyeceğim yerdir sanırım Bangkok. 

Bangkokta en önemli şeylerden biri dinleri diğeri kralları ve kralın ailesi ki göreceğiniz her önemli yerde kavşaklar, yollar da dahil kral ve ailesinin resim veya maketleri mevcut. Her hangi bir kötü söz veya hakaret etmekte büyük suçlardan bir tanesi ve sonucu hapis.Eğer otel seçiminizi kendiniz yapıyorsanız kesinlikle Sukhumit bölgesi seçilmeli orta gelir düzeyine sahip bir bölge ve ana merkezlere yakın bir konumda. 

Bangkok turunu incelerken göreceğiniz gidilmesi gereken yerlerden bir tanesi Sea Food Market turu, bildiğimiz balık marketi gibi düşünebilirsiniz.Balığını seç sonra ye tarzı yerler. Yalnız seçerken dikkat edeceğiniz iki nokta var birincisi sevgili meslektaşlarım rehberlerin her söylediğine inanmamak, ikincisi gördüğünüz balık fiyatlarına pişirme parasının dahil olmaması. Özellikle o bölgede balık pişirilmeden tüketildiği için pişirtmek istediğinizi özellikle söylemeniz gerekmekte.

Patpong gece pazarı yine çin pazarı gibi tanınmış markaların çakmalarının bulunduğu bir pazar genelde ekstra tur olarak satılsa da bence gidilecek daha güzel yerler var. Pazarın yakınlarında Bangkok'un meşgur Go - Go barları ve Ping Pong barları mevcut. Çocuklu aileler olarak çok fazla tercih etmeyeceğimiz görüntü ve manzaralara sahip.

Bangkok 'ta Pattaya, Phung Nga koyu,ko phi phi, ko samui, Wat arun, Grand palais, Fil safarisi, Timsah Çiftliği, Gül bahçesi, Yılan çiftliği, Ahşap atölyesi gezilebilecek yerler arasında. Özellikle Pattaya bolca denize girebileceğiniz bembeyaz kumlara sahip efsane plajlara sahip ancak gece hayatı olarak Pattaya sonsuz bir eğlence ye sahip, gece barlarda başlayan bu sonsuzluk gündüzleri plajlara da yansıdığından çocuklu aileler için doğru bir tercih olmamakta.

Bangkokta 'da yiyecek kültürü yine uzak doğu tarzında kahvaltıda yağ, bal,reçel,yumurta, mısır gevreği, yeşil çaylı kekler, pirinç lapası gibi yiyeceklerin yanında envai çeşit meyve tüketebilirsiniz.
Yemeklerinde acı - tatlı - ekşi - tuzlu olarak 4 ana lezzet karışımı olarak önünüze gelmekte  ve tabi ki bol baharatlı. 

Yüzen çarşı Tayland'ın en önemli turistik noktalarından birisidir. Tay stili teknelerle yaklaşık 25 - 30 dakikalık bir tur olarak geçekleşir.Yüzen çarşıda yerel halk taze meyve sebze, hediyelik eşya gibi ürünler satarlar burada bir parantez açıp Tayland a giderseniz meyvede bile pazarlık yapmanız gerektiğini belirtmek isterim Tuk tuk çılardan, meyve satanlara kadar herkes sizden ne kadar çok para alabilirim peşinde o yüzden mutlaka pazarlık yapın.

Bangkok  Blue Saphir ve Yakutta dünyanın en önemli üretici ve bu taşların işlenip satıldığı bir çok mücevher mağazası var.

Bangkok tan sonra yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla Hong- kong 'a geçilebilir. Hong - Kong'un ihtişamı daha hava limanını uzaktan görmenizle başlıyor.Denizin ortasında Lantau adası üzerine yapılmış inanılmaz bir görselliği olan hava limanı tüm ihtişamı ile karşılıyor sizi.Hong - Kong nufusunu genelde çinliler oluşturuyor ve kesinlikle çok kalabalık bir şehir.İnsan kalabalığı, araba kalabalığı, bina kalabalığı hangi yönden bakarsanız bakın kalabalık bir şehir.

Hong - Kongta dünyanın en yüksek binalarını görebilirsiniz. Dünya markalarının içinde bulunduğu avmler hem yer üstünde hem yer altında konumlanmış durumdalar.Bu kadar çok mağazayı ve markayı dünyanın az yerinde bir arada görebilirsiniz. Hong Kong un önemli caddeleri ve meydanları var mutlaka görülmesi gereken mesela Canton Road, Kimberly Cad.( bu caddede kebap bile bulabilirsiniz).

Bu şehre geldiğinizde mutlaka gitmeniz gereken bir yer varsa orası da Victoria tepesi. Hong - Kong un tüm ihtişamını görebileceğiniz bir seyir terası,Hint okyanusu görebileceğiniz gezinti alanları mevcut ve tabi ki alışveriş merkezi :)

Hong - Kong ta denize girebilmek için tercih edilen Repulse Bay koyu. Casinoların bulunduğu, residance ve Marinaların bulunduğu güzel bir sahil kasabası.

Hong - kongta bir çok batıl inanç var bunlardan bazıları Thin Hau tapınağının duvarında bırakılmış yuvarlağın içinden geçtiğinizde uzun yaşayacağınıza inanılıyor.Sonra bu tapınakta bulunan heykellerinden kaplumbağayı okşadığınız da sağlık, budha heykelinin göbişini okşarsanız şans, balığın ağzına para atabilirseniz de para geleceğine inanılıyor. Bu heykellerin başında bir sürü turist görebilirsiniz.


Aberdeen bence çok şirin bir yüzen köy.Yüzen köy diyorum çünkü teknelerde yaşayan yerli halk ve yine restaurantlarla dolu bir kanal burası. Yine görülmesi gereken değişik bir yerleşim yeri.

Ocean Park genelde turlarda ekstra olarak satılan Disneyland'dan önce kurulmuş bir tema park.İçinde hayvanat bahçesi, lunapark ve hayvan labaratuarı gibi bölümleri olan ocean park'ta roller coaster apayrı bir manzaraya sahip.

Ohhh bitti sevgili okur, yazarken sizi sıkmamaya, bana göre gidilmesi gereken yerleri Çocukla Uzak Doğu dosyası adı altında kısa kısa  anlatmak istedim.Birde kısa bir dip not vereyim size ben henüz bu nadide şehirlerimizi gezmedim. Turizmci olmak bunu gerektirir diyerek hiç bir yerden kopya çekilmemiş yıllardır insanlara anlattıklarımı derledim sizler için. Hem sizler için hemde bir gün hafızam yavaşlarsa okuyayım diye yazdım. Hani çok okuyan mı çok gezen mi bilir derler ya buda benim cevabım olsun bir nevi.

Hepinize sevgiler...

2 yorum:

  1. Güzel bilgiler olmuş.Olur da gidersek aklımızda bulunsun.Teşekkür ederiz.:)

    YanıtlayınSil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.