25 Mart 2017 Cumartesi

Ana Sayfa » , , , , » Synagis Aşısı

Synagis Aşısı

25 Mart 2017 Cumartesi
Prematüre annelerinin yakından bildiği, yoğun bakım doktorlarının önerdiği bir aşıdan bahsedeceğim size bugün. Bizim doktorumuz Kuvözden taburcu olurken birazcık bahsetmişti bize ve Bursa Tıp fakülte hastanesine yönlendirmişti bizi. Synagis Aşısı ile de fakültede tanıştık, Masal kız 14 Ekim de taburcu olmuştu bizde 3 gün sonra soluğu fakülte de aldık. Orada Yeni doğan bölümünde kontrolleri yapıldı, raporları incelendi ve bize rapor çıkarılmasına karar verildiği ve aşıyı almaya başlayabileceğimiz söylendi. 
                               

Synagis Aşısı Ekim sonu Kasım başı gibi başlayıp takip eden 5 ay boyunca 1 doz olarak yapılıyor. Her seferinde bebeğinizin kilosu tartılarak dozu ayarlanıyor. Masal da herhangi bir yan etki yapmadı ancak bu yazıyı yazmaya karar verdiğimde yaptığım araştırmalarda çeşitli forumlarda bazı anneler çocuklarda yan etki yaptığından bahsetmiş.

Bu aşı yani Synagis aşısı diğer adı RSV ( Respiratuar Sinsisyal Virüs) de denilen yaklaşık 2 yaşına kadar olan çocukları ve yetişkinleri etkileyen alt solunum yolları hastalığından koruma amaçlı yapılırmış..Bu hastalığın belirtileri  tabi ki Ateş, hırıltılı solunum, tıkanıklık, nefes darlığı, öksürük, hızlı soluk alıp verme gibi hiç bir annenin bebeğinde görmek istemediği rahatsızlıklar.
                               

Aşıyı yaptırdıktan sonra bunlar olmayacak yada çocuğum hasta olmayacak diye düşünmeyin sakın çünkü Masal ilk kışında neredeyse her ay hasta oldu ama çok şükür hep ufak ufak atlattı. Zaten her aşıda olduğu gibi bu aşı da da hastalığı engellemesi veya daha hafif atlatması amaçlanıyor. 
Prematüre bebeklerde RSV riski diğer bebeklere göre daha fazladır çünkü bizim bebeklerimizin savunma sistemleri zamanında doğan bebeklere göre daha zayıf ve Akciğerleri de tam anlamıyla gelişmemiştir.Üç yaş üstü çocuklarda ciddi problemler ortaya çıkmazken pre bebeklerde çok daha ciddi tablolar varmış ülkemizde.Allah hiç kimseye göstermesin ama bu virüse yakalanan bebeklerin iyileşmesi çok sıkıntılıymış neredeyse 2 yıl hastanede  yatan ve astım yada kalıcı akciğer rahatsızlıkları  olan bebekler varmış ne yazık ki.

RSV enfeksiyonu başladıktan sonra hastalığı iyileştirebilecek bir ilaç ne yazık ki hala mevcut değilmiş. Sadece bahsettiğim Synagis aşısı , hastalığı ciddi geçirmemek adına koruyucu  aşı olarak önerilmekte. Gelelim ücretine bizim yaptırdığımız dönemde aşının tek bir dozunun 800 TL civarında olduğunu söylemişti eczacımız ancak biz 28 Haftalık doğduğumuzdan rapor çıkartarak aşıdan ücretsiz yararlanmıştık. Ama bana saçma gelen bir konu var ki şöyle sevgili dostlar 29 Hastalık doğan bebek prematüre değil mi ? Yada onun bu hastalığa yakalanma riski Masal 'a göre daha mı az?
Biz aşılarımızın 5 dozunu olduk ve o dönemi kapattık, ilk rapor çıktığında Fakülte de  seneye de eylül ayında gelmemiz ve raporu tekrar hazırlatıp tekrar aşı uygulaması yaptırmamız söylendi. Biz geçen sene eylül ayında koşa koşa gittik ancak  yönetmeliğin değiştiği ve artık 28 haftanın altındaki bebeklerin bu aşıdan yararlanabileceği söylendi.  Her zaman olduğu gibi her şey hemen değişiyor canım ülkemde. Şuan durum nedir bilemiyorum biz aşıyı bitireli 2 yıldan fazla oldu ancak siz detaylı bilgi almak isterseniz mutlaka ve mutlaka doktorunuza danışın.

Sağlıkla ve sevgiyle....

10 yorum:

 1. Esracımmm cok güzel yararlı br bilgi olmus canm.Bebegin prematüre doğdugunda annelik içgüdün iki kat fazla artıyor.Buna paralelde bir o kadar yoruluyor ve strese giriyorsun.En azından hastaligi hafif seyretsin.Güzeldi canim benim ellerine saglik 😘😘💙💙

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canımcım, evet biz çok zor zamanlar geçirdik ama şükür ki iyiyiz artık. Ben o zamanlar çok aramıştım böyle bilgiler ama yoktu aklıma gelmişken yazayım dedim kocaman öpüyorum fıstığını

   Sil
 2. Faydalı bilgiler olmuş.Emeğinize sağlık...Kızınızla birlikte nice sağlıklı mutlu ve huzurlu zamanlarınız olsun.Bir an doğum günü kutluyormuş gibi hissettim
  :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, evet bende bir an öyle sandım çok teşekür ederim güzel dilekleriniz için kocaman sevgiler...

   Sil
 3. Rabbim sağlıklı uzun ömürler versin Masalınıza♡

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aminnn çok teşekkür ederim, size de versin Rabbim en güzelinden :)

   Sil
 4. Yeni kişisel bir blog açtım. Yaşadıklarımı sizlerle de paylaşmak isterim. Takibe alıp, destek verirseniz çok memnun edersiniz beni.. Başarılar dilerim :)
  blogum: https://benirva.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz tabi ki memnuniyetle takip edeceğim. Sevgiler.

   Sil
 5. Deneyiminizi paylaşmanız çok iyi olmuş. Sağlıklı çocuklar, bilinçli anneler diyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok şükür onlar sağlıklı olsun da her şey boş Rabbim çaresiz dert vermesin...

   Sil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.