25 Şubat 2017 Cumartesi

Ana Sayfa » , , , , , , , , , , » ''Adam gibi adamlar, başı dik kadınlar yetiştirin''

''Adam gibi adamlar, başı dik kadınlar yetiştirin''

25 Şubat 2017 Cumartesi
Geçenlerde haber sitelerinde gezinirken bir haber denk geldi BİLLY FLYNN isimli bir baba eşinden ayrıldıktan sonra çocuklarının boşanmadan etkilenmemesi için eski eşinin doğum gününde çiçek ve hediye alıp çocuklarından annelerine vermelerini istemiş.En yakın arkadaşları, ailesi dahil herkes nedenini sormuş, eleştirmiş. Beni bu haberde en çok etkileyen şey billly 'nin verdiği cevap oldu.

''İleri de kocaman birer adam olacak iki çocuğum var. Annelerine nasıl davranırsam onlar da ilerde eşlerine nasıl davranmaları gerektiğini öğrenecekler ve kadınlara saygı duyacaklar.Boşandığım için bunu yapmam daha da önem kazanıyor. Boşansanız bile çocuklarınız için eski eşinize evlendiğiniz zamanki gibi davranın.Çocuklarınızın sizleri örnek almalarını sağlayın.Sizden bile daha iyi anne - baba olsunlar.''

Tebrik ettim kendi kendime okurken helal olsun sana Billy dedim.Nasıl güzel bir düşünce evlatları için ne kadar güzel bir rol model.İnsanlar nasıl seviyorsa öyle de soğuyabilir, nasıl aşık olup evlenmek için gün sayıyorsa boşanmak ta isteyebilir. Hayatta olmaz dememek lazım her şey bizler için başımıza her şey gelebilir ancak bir evladınız var sa kız veya erkek fark etmez ona örnek olmalısınız.Sadece bu gibi durumlar da değil evliyken de öyle....O kadar çok şey duyuyorum ki dayak yiyen ama yine de susan, aldatılan ama duymazlıktan gelen, işkence gibi bir hayata mahkum edilen ama hiç kimseye belli etmeyen, sadece fiziksel şiddet değil psikolojik şiddet gören ama yine de susan nice insanlar var çevremde. Ve hepsinin de evladı var bir çoğu evladının gözleri önünde yaşanıyor. Sanırım 2 yıl önce yaşadığım yerde sokak ortasında boşanma sonrası bir kadın vahşice bıçaklanarak katledildi,2 evladı arkada kalarak sonra çok yakın bir zamanda boşandığı eşi camdan tırmanıp hem eski eşini  hemde eski kayın validesini çocuğunun gözleri önünde katletti. Peki ne olacak o çocuklar, diğer çocuklar ne olacak. Psikolojisi, hayatı nasıl olacak, kime tutunacak, kime güvenecek eğer çocuk kızsa nasıl bir psikolojiyle evlenip mutlu olacak ve çocuk doğuracak tabi orada burada ziyan olmadan büyüyebilirse peki erkekse nasıl toparlayacak kendini kimi haklı görecek belki de ona doğrunun bu olduğu, bitmek bilmeyen Namus kavramının bunu gerektirdiği öğretilecek.Sonra artarak devam edecek bu cinayetler, şiddetler, aldatmalar vs vs.

Eşimle bazen konuşuyoruz haberlerde olanlardan veya hayatımızdaki insanların yaşadıklarından inanamıyoruz insanların nasıl bu hale geldiğine, nasıl bu denli canavarca hisler besleyebildiğine, merhametten acıma duygusundan insanlıktan bu kadar yoksun olabildiklerine.

Benimde daha yolun başında biri nişanlı, biri üniversitede olan 2 kız kardeşim, lise okuyan bir kız yeğenim ve gözümden, kendimden sakındığım bir kızım var. Düşündükçe delirecek gibi oluyorum. Rabbim hepsini, kız erkek fark etmez tüm evlatları iyi insanlarla, merhametli insanlarla karşılaştırsın.

Nasıl bir evlilik yaptığın eşinin ailesine nasıl davrandığın, eşine nasıl davrandığın, nasıl hitap ettiğin, nasıl espriler yaptığın, karşındaki insanı ne kadar umursadığın ve çok daha fazlası çocuklarımıza örnek olacak.Onların nasıl bir birey olacağına yön verecek bu nedenle çok dikkat etmeliyiz.

''Adam gibi adamlar, başı dik kadınlar yetiştirin.Dünyanın böyle insanlara çok ihtiyacı var''21 yorum:

 1. Nasıl da güzel bir konuya değinmişsin canım. Çok haklısın. Eşler arasında ne olursa olsun, önce çocukları düşünmek gerekiyor. Çocukların bilinçaltında kocaman kocaman yaralar açmak, bencillik ve cahillikten başka bir şey değil. Kalemine, emeğine sağlık ❤️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, evet bende aynen böyle düşünüyorum ve çok üzülüyorum. Umarım bizler yeni anne babalar değiştiririz bu dünyayı.....Güzel yorumuna kalpten kocaman bir teşekkür. :)

   Sil
 2. Ne ekerseniz onu biçersiniz.Sevgi eken sevgi,nefret eken nefret biçer.Çocuklar zaten ne görüyorlarsa onu uyguluyorlar.Hadiselere yaklaşımımız uzlaşmacı oluyorsa onlarda onu örnek alıyor.Kavga görerek büyüyen çocuklar büyüdüklerinde şiddete eğilimi artıyor.Öte yandan sevgiyle büyüyen çocuklar,büyüdüklerinde sevgi pıtırcıkları oluyorlar.Çocuk yetiştirmek,bir ülkenin geleceğini yetiştirmek demek.Bazen korkmuyor değilim kızıma iyi örnek olamamaktan. Güzel bir yazı olmuş.Emeğinize sağlık..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ne güzel tamamlamışsınız yorumunuzla söylemek istediklerimi bende çok korkuyorum bazen şakalaşmamızı bile yanlış anlarda korkarsa, etkilenirse diye. Umarım sevgi pıtırcıkları olarak merhametle büyürler her şey bizim elimizde inşallah değiştireceğiz bu düzeni....

   Sil
 3. Bazı yazılar vardır, öylesine benimsersiniz ki, altına rahatlıkla imza atılır dersiniz. Öyle gerçekçi bir yazı. Kaleminize sağlık.
  Anne-baba çocuklar için rol-model. Özellikle 0-7 yaş kişiliğin temeli. "Erkek iş yapmaz" anlayışıyla büyütülen, suyu bile eşinden isteyen ne çok eş vardır.
  Yazının başlığı harika. "Adam gibi adamlara, başı dik kadınlara ihtiyacımız var."

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim öyle gururlandırdınız ki beni çok çok teşekkür ederim.
   Kesinlikle öyle Makbule hanım Allah merhametli insanlarla karşılaştırsın hepimizi, evlatlarımızı. 0 - 7 yaş çok önemli okula başladığında asıl karakterini gösterecekler kavgacı - agresif - kıskanç çocuklar geleceğin anne babaları olacak bu nedenle çok dikkat etmek gerekir. Tekrar çok teşekkür ederim sevgiler...

   Sil
 4. Yazı başlığını görünce hemen bloğunuza girdim. Mükemmel bir konu ! Toplumumuzun bunu öğrenmeye algılamaya haddinden fazla ihtiyacı var. Tebrik ve teşekkür ediyorum paylaşımınıza :) Sevgiler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel ve yüreklendirici yorumunuz için, bu haberi gördüğümden beri yazmak istiyordum bu konuyu . Umarım daha güzel yarınlar vardır önümüzde.

   Sil
 5. Başlık çok etkileyici. İnsan olmasını bilsek yeter.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, öyle tabi ki ozaman herşey daha anlamlı olacak

   Sil
 6. beautybeybinin blog kesif etkinliginden geliyorum sizi takibe aldım 😊 nesinblogu.blogspot.com

  YanıtlayınSil
 7. Bu başlık hayat felsefesi olmalı herkesin! Çok güzel bir konuya değinmişsin canım ve çok haklısın. Mutlulukların, saygının sevginin bol olduğu hayatlarımız olsun hepimizin...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aminnnn inşallah canım, bence de çok önemli hele de çocuk büyütürken herkesin dikkat etmesi gerekir.

   Sil
 8. merhaba tatlı blogunuzu takibe aldım :) bana da beklerim sevgilerle...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

   Sil
  2. Hoşgeldiniz, ben sizi uzun zamandır takipteyim.. Sevgiler karşılıklı....

   Sil
 9. Evlilik hayatında eşler birbirlerine önem vermeli, saygı göstermeli, sevgi ile yaklaşmalı ve iyi davranmalıdır. Ben bir erkek olarak dediklerimin çoğunun çoğu bayanda olduğunu ama çoğu erkekte olmadığını görüyorum. Bu beni çok üzüyor. Ve siz eşinize nasıl davranırsanız, evlatlarınız da eşinize o şekilde davranıyor. Lütfen eşlerimize karşı sevgiyle yaklaşıp, gönüllerini hoş tutalım... İnanın bu şekilde aradığınız huzuru bulacaksınız.
  Ayrıca haberdeki olay da çok hoşuma gitti. Örnek alınması gerekilen biri.
  Teşekkürler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel ve destekleyici yorumunuz için canı gönülden teşekkür ederim.Evet maalesef ki çoğu erkek dostumuz da yok bu düşünce istisnaları ayırarak söylüyorum. Olmadığını da her gün gazetelerde ve televizyonlar da cinayet, taciz, şiddet gibi haberlerle maalesef ki görüyoruz. Ben çocukların birer ayna olduğuna inanıyorum nasıl davranırsak aynısını görüyoruz kendilerinden. Umarım farkına varmış, kendimizi düzeltmiş veya eksiklerimizi tamamlamış yetişkinler olup daha güzel bir dünya için Adam gibi adamlar başı dik kadınlar yetiştirebiliriz.

   Sil
 10. Malesef ki yaşadığımız hayattan sorumlu olduğumuzu unuttuğumuz gibi..çocuklarımızı da bu mecburiyetin dışında bırakıyoruz çoğu zaman...Erken yaşta yüklenilen sorumluluklar..boyundan büyük beklentiler..hayata erken başlama ve sonu hüsran..
  Daha bizim başa çıkamadığımız..çoğu zaman destek almadığımız..hayatın gerçekleri ile yalnız bırakıyoruz onları..
  Evet Esracım ayna demişsin..çok güzel söylemişsin..
  Ne olursa olsun,beslediğimiz karakterin yansıması biziz..zamanla şekil alsalar da önce biz kendimizi topluma kazandıralım..
  Bizler; bizleri yansıtan, aydınlık,geleceğe güvenle bakan,hatalarının hayatlarına mal olmadığı,toplum bilinciyle yaşamayı öğrenmiş,güvenli,İnsan gibi insanlar yetiştirelim...
  Sevgiler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim ülkemizin en büyük sorunu maalesef ki ablacım bu bir anne olarak düşüncelerini canı gönülden destekliyorum. Çok teşekkür ederim.

   Sil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.