20 Ocak 2017 Cuma

Ana Sayfa » » Siz hiç ateş böceği gördünüz mü ?

Siz hiç ateş böceği gördünüz mü ?

20 Ocak 2017 Cuma

Evdeki herkesin gözünün içine bakıyorum aman hasta olmasınlar, aman kimse gribe yakalanmasın diye.Cuma akşamı teyzoşum hastalandı, cumartesi sabahı Masal kız maalesef ki.  Ufak ufak öksürükle başladık bu sefer, cumartesi gecesi biraz huysuz olsa da sorunsuz uyuduk ama Pazar  günü öğlen uykusundan kusarak uyanması sonrası her şey değişti bizim evde. Hemen iştahımız kesildi, kuru bir öksürük başladı ve tabi ki huysuzluk. Öğlen uyuyamadığı için minik farem akşam 8 de çok uykusu geldiği için bayıldı kucağımda. Bu zamana kadar her şeyimiz normaldi. Bende hazır Masal kız erken yatmışken aldım kitaplarımı oturdum ders çalışmaya.

Sonra bi an bebek telsizimiz öttü koşarak gittim ki Masal Kız uyuyor terlemiş mi diye bakmak isterken başımdan aşağıya kaynar sular döküldü. Hemen derece ile ölçtüm ki ateşimiz 39 olmuş inanamayıp diğer kulağından da ölçtüm. O panikle koca kişisine koşup uyandırmam bir oldu.
Hemen Masal kızın üzerindekiler çıkartıldı, kombi hemen kısıldı ve hemen bir ateş düşürücü başlandı.
Ateş düşünce yataktan kafasını kaldıramayan kuzum...
                                                 
Aradan 1 saat geçti ateşte düşme yok, 2 saat geçti yok ılık havluyla tampon yapmak istedim Masal kızdan izin yok, neyse ki duş almayı seviyoruz diye hadi bıcı bıcı yapalım dedik. Gecenin bir vakti bıcı bıcı duyan kuzum sevinse de çok hoşuna gitmedi bu fikir hele de ılık suyla olunca zangır zangır titremeye başladı, hadi duştan çıktık giyinelim dedik ama can kızım tir tir titremeye  aynı zamanda ağlayıp bana sarılmaya çalışınca bende de film koptu tabi Masal bir yandan ben bir yandan ağlamaktan, stresten, çaresizlikten alnımda kocaman iki tane sivilce çıktı 4- 5 saatte. Sonrasın da ateşimiz düşmeyince kendimizi Acilde bulduk, Tabi zaten huysuz olan Masal kız doktor fobisi sayesinde ağlamaktan içinde ne varsa oracığa çıkarttı. İlaçlar, fitiller derken 2 saat acilde bekleme salonunda Masalı sakinleştirmeye çalıştık( Ne mümkün müşahede de yatmak) Ateşimiz biraz düşünce evimize gidip bir kaç saat uyuduk. Ertesi gün doğru kendi doktorumuza gittik tabi ki kulaklarımızdan kaynaklı bir enfeksiyonmuş, hemen ilaçlar havalar başladık  hala da süper iyi değil ama en azından ateşlenmiyoruz artık.

Her zaman söylüyorum sadece kendi çocuğum değil, hiç bir çocuk hastalanmasın. Onlar hastayken anne - babanın düştüğü çaresizlik hiç bir şeyde yok. Allah çaresiz hastalık vermesin diyorum aşağıya çocuğumuz ateşlendiğinde yapmamız gerekenleri bırakıyorum. Bu arada sadece tavsiyedir, benim uyguladığım yöntemlerdir biliyorsunuz ki ben doktor değilim :)

Sağlıcakla kalın....


Çocuklarda Ateş Ölçme
Ateş, derece (termometre) ya da elektronik ateşölçer ile ölçülebilir. Kulak, dil altı, koltuk altı ve anüs, vücutta ateşin ölçülebileceği yerlerdir. Koltuk altı ölçümleri, diğer ölçümlere göre  genellikle 0,5ºC derece daha düşüktür.

Ateş Sınır Değerleri

Ateşsiz: 34,4-37,9
Ateşli: 38-39,9
Yüksek ateşli: 40+ 
Çocuklarda ateş nasıl düşürülebilir?
Eğer çocuğun ateşi yoksa ve hasta hali sürüyorsa, 1 saat içinde ateşinin yeniden ölçülmesi gerekir. Özellikle 3 aydan küçük bebeklerde ateşi 38ºC’nin üzerine çıkarsa, acilen doktora başvurmalısınız. 
Çocuğun ateşi yükselirken titremesi normaldir. Kalın giysiler, çocuğun ateşinin daha da yükselmesine yol açar. Bu nedenle çocuğa kalın giysiler giydirilmemeli, üzeri üşüdüğü gerekçesiyle örtülmemelidir. Eğer çocuk titriyorsa, bir çarşafla sarılabilir. Çocuğun ateşi, 39ºC’nin üzerine çıkıyorsa ısıyı hızla düşürmenin yolu da ılık duşa sokmaktır. Çocuğa ateş düşürücü parasetamol ilaç, 4-6 saatte bir verilir. Ateş, buna rağmen 38ºC’nin üzerinde seyrederse, doz aralığını 4 saatten 3 saate almak gerekir. Bu durumda ikinci bir ilaçla parasetamolün dönüşümlü kullanılması gerekir. Aktif maddesi ibuprofen olan ilaçlar, 3 saatte bir parasetamolle birlikte dönüşümlü kullanılmalıdır.
Hangi durumlarda doktora acilen başvurulmalıdır?
 • Çocuk hiçbir şey yemiyorsa veya yediklerini kusuyorsa, ağlıyorsa ve halsizse çocuk yakından takip edilmelidir.  
 • Orta dereceli ateş (38-39,9) 24 saatten daha uzun sürerse ve ateşten başka burun akıntısı veya öksürük gibi başka hastalık belirtisi yoksa, ateşin neden kaynaklandığının bulunması gerekir.
 • Çocuğunun ateşi, 39-40 derece ise ve düşmüyorsa, ateşli havale geçirme riskine karşı doktora başvurulmalıdır. Ateşli havale, genellikle çocuğun ateşi normalden çok yüksek ise oluşur. 
 
• Çocuğun ateşi, orta derecede 2 günden daha uzun sürüyorsa ve ateş düşürücü ilaçlarla bile düşmüyorsa doktora başvurulmalıdır. 
Ateşli Çocuğun Bakımı
 • Uygun bakımın sağlanabilmesi için ateşe yol açan hastalığın nedeni belirlenmelidir. Genellikle ateş, hastalık sonucu ortaya çıkmıştır.
 •  Hastalanan çocuk, normale dönene dek olabildiğince rahat tutulmalıdır.
 • Tüm gereksiz giysiler çıkartılarak, çocuğun üzerinde yalnız bol bir pijama bırakılmalıdır.
 • Yüksek ateşin bedende sıvı kaybına neden olabileceği düşünülerek çocuğa öncekinden daha fazla içecek verilmelidir.
 • Ateşli çocuk, iştahsızdır. İştahı yerine gelince, kolay sindirilen ve lezzetli yiyeceklerle azar azar beslenmelidir.


18 yorum:

 1. Ayy ne kötü bir gece olmuştur hepiniz için:(
  Masal kız bir an önce iyileşsin,annesi de artık üzülmesin:)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederizz hem de ne zordu. Allah çaresiz hastalık vermesin... Hoşgeldiniz :)

   Sil
 2. Çok masum bakıyor. Hasta olunca bile ayrı bir tatlılar. Allah yavrularımızı bize bağışlasın...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. aminnnn yokluklarıyla sınamasın inşallah.Evet o hasta olunca hayat duruyor bizde...

   Sil
 3. Ziyaretine geldim Esra kızım.
  Geldiğimde başlığın tatlı kızın ile ilgili olduğunu görünce görünce dikkat kesildim ve okudukça Masal'ın iyileşmeye döndüğünü görmek istedi gözlerim :( Çocuklara duyduğum hassasiyet bayağı fazladır. Ben de ağlardım çocuklarımla :((
  Geçmiş olsun yavrum. Allah yavrunuzu bağışlasın. Dilerim iyileşir ve ateşi çıkmaz bir daha. Sevgilerimle Esra :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz sefalar getirdiniz çok mutlu oldum sizi burada gördüğüme. Sormayın iyileşmeye başladık çok şükür tüm yavruları annelerine bağışlasın yüce Rabbim...

   Sil
  2. Amin yavrum...Sevindim düzelmeye başladığına. Kolaylıklar dilerim Esra kızım :)

   Sil
  3. Çok teşekkür ederim Ece teyzecim (izninle) Hepimize inşallah :)

   Sil
 4. Geçmiş olsun. Herkes aksırıp öksürmekte bugünlerde. Bu sabah biraz korktum yakalandığımı sanıp. Neyse ki korkum boşuna çıktı; ama herkes abartısız grip.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah sormayın hasta olmayalım diye neredeyse hiç bir yere gitmiyorum, kalabalık yerlerden uzak duruyoruz ailecek çocuğumuza bulaşır diye ama olacağı varmış olduk bizde. Allah çaresiz hastalık vermesin sevgiler....

   Sil
 5. Ah canım benim kıyamam ona. Çok geçmiş olsun. Çocuklar hastalanmasın, canları yanmasın ama :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz iyileşiyoruz artık şükür bence de öyle onlar hasta olmasın ben her şeye razıyım...

   Sil
 6. Çok geçmiş olsun, maşallah ne kadar tatlı öyle ya :)) Nasıl da yorulmuş görülüyor öyle :((

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz. Bütün gece ateşliydik, hastane, duş, ilaç, ağlamak derken yorgun düştü kuzucuğum ama şükür iyileşiyoruz.

   Sil
 7. Geçmiş olsun..Acil şifalar diliyorum.Cocuklarin hastalığına hiç dayanamıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz geçiyor artık çok şükür evet onlar hasta olmasınlar... hoş geldiniz

   Sil
 8. Geçmiş olsun. Ateş çok korkutur beni. Bir daha duş alacağınız zaman onun rahat olduğu sıcaklıkla başlayıp yavaş yavaş soğutun, daha uzun kalır böylece. Çocuklar küçükken öyle yapmaya başlamıştım, işime yaramıştı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Beni de çok korkutuyor ateş illeti kaç sefer hastalandık, diş çıkartırken de dahil ilk defa ateşimiz çıktı. Öyle yaptık biz de ama uykudan uyandığı için birazcık üşüdü kuzucuk :)

   Sil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.