21 Ocak 2017 Cumartesi

Keçiboynuzunun faydaları...

21 Ocak 2017 Cumartesi
Geçtiğimiz günlerde tam Masal kızın ağzına layık bir kargo aldım HÜNNAP 'tan. Daha önce bir eczanede denk gelip bebe bisküvisini denemiştim.Hem Masal kız sorunsuz yedi hem ben bayıla bayıla bitirdik.  Çocukluğumdan beri vazgeçemediğim şeydir bebe bisküvisi hatta en küçüğü 18 yaşında olan biz 3 kız kardeş bazı geceler hala sütle bebe bisküvisi ıslatır yeriz :)

                                            


Hünnap bebe bisküvisi biraz farklı şuan da piyasada ki tüm bebe bisküvilerinde Palmiye Yağı çıkarken adının bu listede olmayışından ve içinde keçi sütü, hurma pekmezi,tam buğday unu, ve keçi boynuzu unu olduğundan bebişlerimiz için daha besleyici ve sağlıklı. Aynı zamanda Glukoz, koruyucu ve renklendirici içermediğinden içim rahat bir şekilde yediriyorum  Masal kıza. Tadına gelirsek bence diğerlerine göre daha lezzetli, rengi diğer bebek bisküvilerine göre daha koyu ki sanırım keçi boynuzundan kaynaklı. Kısacası kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bir diğer ürünü Hünnap keçi boynuzu özü ve vitamin içeren Takviye edici gıda , üzerinde 4 yaş üzeri kullanıma uygundur diyor ancak ben Masal'a özellikle şuan hasta olduğu için çay kaşığının ucuyla vermeye başladım.Bize bu güzel ürünleri gönderen Hünnap firma yetkililerine çok teşekkür ederiz.

Keçiboynuzunun fayları bildiğiniz gibi çok fazla aşağıda yararlarından bazılarını bilginize sunuyorum.

Sağlıkla büyüyelim, sağlıkla büyütelim...

Keçiboynuzu, karbonhidrat, yağlar ve sodyum açısından zengindir. Aynı zamanda A ve C vitamini açısından da zengin sayılır. Selenyum, potasyum, magnezyum başta olmak üzere birçok mineral ve element içerir. İçerdiği element ve vitaminler yardımıyla sağlığa katkı sağlar.


Keçiboynuzunun Sağlığa Faydaları

Keçiboynuzu farklı şekillerde ve genelde kış aylarında tüketilmektedir. Bunun sebebi özellikle kış aylarında artan astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi geldiğine dair oluşan düşüncedir. Keçiboynuzu aynı zamanda gribal enfeksiyonlara ve üşütmeden kaynaklanan hastalıklara karşı da etkili bir besin kaynağıdır. Özellikle önemli bir antioksidan olması çok geniş bir yelpazede metabolizmaya hastalıklarla mücadelede yardımcı olur.
Keçiboynuzu Kolesterole İyi Gelir: Keçiboynuzunun kolesterole iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Keçiboynuzunun içerdiği liflerin ve zengin gıda içeriğinin LDL seviyesini (kötü kolesterol) azaltıcı ve HDL kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutucu özelliğinin olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında yapılan bazı bilimsel çalışmalar sonucunda keçiboynuzunun hiper kolesterol için ayrıca tedavi amaçlı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Keçiboynuzu Sindirim Sistemine Yardımcı Olur: 2002 yılında yapılan bir araştırma sonucu keçiboynuzunun içerdiği beta-karoten maddesinin güçlü bir serbest radikal düşmanı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca içerdiği lifler sayesinde midenin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Midenin sağlıklı ve düzenli bir şekilde görevini yerine getirmeye yardımcı olduğu gibi hastalıklara yakalanma riskini de azaltır. Bunun dışında antioksidan özelliği sayesinde bağırsak enfeksiyonlarından koruyucu özelliği vardır. Dolaylı olarak bağırsakların kansere yakalanma riskiniz azaltır.
Keçiboynuzu İshale Karşı Etkilidir:  Genel anlamda sindirim sitemi dostu olan keçiboynuzu, aynı zamanda sindirim sitemi ile ilgili bazı sorunlarında gidermede etkilidir. Bunlardan başlıcası ishaldir. İshale karşı keçiboynuzunun anlık etki gösterdiğini belirten uzmanlar, ishal şikayeti olanların keçi boynuzunu tüketmelerini önermektedir. İshal tedavisi için yetişkin ve çocuk ayrımı yapılmamıştır.
Keçiboynuzu Akciğer Kanserinden Korur: Keçiboynuzunun en önemli faydalarından bir tanesi de akciğer kanserine karşı vücudu koruyucu etkisinin olmasıdır. Antioksidan özelliği ile keçiboynuzu kanser hastalığına neden olan nedenleri minimuma indirir. Akciğerleri temizleyici özelliği vardır. Sigara ve diğer zararlı maddelerin verdiği zararları gidermeye çalışır ve bunun yanında akciğeri hastalıklara karşı korur.
Hasarlı Hücreleri Onarır: Çok nadir özelliklerden bir tanesini taşıyan keçiboynuzu, hasarlı hücrelerin onarılmasında da etkili rol oynar. Hasarlı hücrelerin onarılarak tekrar görevlerini yerine getirme özelliklerini kazanmaları bünye açısından çok önemlidir. Keçiboynuzu, sürekli ölen hücreler yüzünden zayıf düşen savunma sitemine hasarlı hücreleri iyileştirerek katkıda bulunur. Ve hastalık esnasında tedavi özelliği sağlarken hastalık öncesinde vücudun hastalıkla mücadele gücünü arttırır.
Alerjik Hastalıklara Karşı Keçiboynuzu: Keçiboynuzunun antialerjik ve antibakteriyel özelliği vardır. Çok etkili bir antioksidan olması bu özelliğinin en önemli sebebidir. Özellikle solunum yollarında oluşan zararlı bakterileri ve kış aylarında meydana gelen salgın hastalıklara karşı çok etkilidir. Nezle grip gibi yayılması mümkün olan salgın hastalıklar yanında alerjik astıma karşı da etkili bir şifa kaynağıdır.
Astım ve Bronşit Hastalıklarına Karşı Etkilidir: Keçiboynuzunun astım ataklarını sakinleştirici rolünün yanında bronşit hastalığına da iyi geldiği söylenmektedir. Bazı bilimsel araştırma sonuçları da bu yönde bilgiler verir. Antioksidan özelliği alerjik astıma karşı çok etkili olmasını sağlar ve genel anlamda solunum yollarında meydana gelen tıkanıklıkların giderilmesinde önemli bir rol oynayabilir. Çocuklarda etkisini daha çabuk göstermektedir.
Grip Hastalığına İyi Gelir: Keçiboynuzunun antioksidan özelliği, ona doğal bir antibiyotik özelliği katmaktadır. Kış aylarında çok sık görülen ve bulaşıcı olma özelliği olan grip hastalığına karşı etkilidir. Grip hastalığına neden olan virüsleri ortadan kaldırırken vücudu grip ve benzeri hastalıklara karşı korur.
Öksürüğe İyi Gelir: Keçiboynuzu şiddetli öksürüklere karşı dahi çok etkilidir. Antioksidan özelliği ile öksürüğe neden olan serbest radikalleri ve enfeksiyonları ortadan kaldırır, hissedilir derecede bir rahatlama sağlar ve öksürüğü giderir.
Kalp ve Damar Hastalıklarından Koruyucu Özelliği Vardır: Çok önemli bir antioksidan olan keçiboynuzu kalp damar hastalıklarından korunmak için bulunmaz bir şifa kaynağıdır. Kanı temizleme özelliğinden dolayı damarların sıkışmasına ve kalp hastalıklarına neden olabilecek unsurları ortadan kaldırır. Keçiboynuzunun bu özelliği birçok bakımdan genel anlamda bünye için önemlidir.
Mideye Faydalıdır: İçerdiği liflerin yardımıyla genel anlamda sindirim sitemini koruyucu özelliği vardır. Lif içeren bütün besinler mide için faydalıdır ve midenin güçlenmesini sağlar. Keçiboynuzunun midedeki asit seviyesini dengeleyici özelliği vardır. Bunun yanında şişkinlikleri giderir ve şişkinlik hissini ortadan kaldırır.
Kemik Erimesine Karşı Koruyucudur: Keçiboynuzunun diğer bir özelliği de kemik erimesi gibi ciddi hastalıklara karşı etkili olmasıdır. Keçiboynuzu bu tür hastalıkları tedavi ettiği söylenemez ama içerdiği yüksek derecedeki kalsiyum sayesinde çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerde de kemik sağlığı için önemlidir. Çocukların sağlıklı bir iskelete sahip olmalarını sağlarken, yetişkinlerin kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
Sinir Sistemini Korur, Çocuklarda Zeka Geliştirici Özelliği Vardır: Antioksidan etkisi ve hücreleri yenileme özelliği keçi boynuzunu sinir sitemleri içinde vazgeçilmez bir besin kaynağı kılmaktadır.  Beyin hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Tüketimi sinir sitemlerine etki ettiği için çağın hastalığı strese kaşı direnci arttırır.


Keçiboynuzunun Zararları: Keçiboynuzunun önemli bir antioksidan olması birçok açıdan bünye için faydalı olduğunu söyleyebiliriz. İnanılmaz bir enerji sağlamasının yanında birçok hastalığa karşı bünyeyi bir kalkan gibi korumaktadır. Fakat çok nadir de olsa yanlış kullanılması ve çok fazla tüketilmesi durumunda bazı yan etkileri vardır.
 • Şeker içerdiği için şeker hastalarının tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilir.
 • Fazla tüketildiğine baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir.
 • Kan inceltici ilaç kullananların doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilir.

Tavsiyeler
Keçiboynuzunun faydalarından sadece bazı hastalılara yakalanan kişiler tarafından bildiğini söylemek üzücü. Aslında birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği var ve ayrıca içerdiği besinler yardımıyla vücudu dinç tutmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir. Özellikle çocukların gelişme döneminde ve astım ve bronşit hastalıkları ile mücadele edenler tüketimine özen göstermelidirler.


18 yorum:

 1. Ne kadar haklısın çocukluğumun hastalık habercisi gibi bir şeydi bu keçi boynuzu pekmezi annem ne zaman içmeye zorlasa bilirim ki gene hastayım. Sadece hasta olunan zamanlarda tüketilirmiş gibi gelir bana da.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hepimizin öyleymiş sanırım :) bizim evde de öyleydi hep annem kaşıkla peşimizden koşardı, hala da öyledir kafamda ama Masal da bu oluşmaması için normal zamanda da başladık artık vermeye

   Sil
 2. Aynı ürünü bende kullandım.Gerçektende faydasını gördüm.😃 Masal da hemencecik iyileşir inşallah 😃

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ahh onlar iyi olsun diye hep bunlar bakalım bizde faydasını görürüz inşallah..

   Sil
 3. Bunun pekmezi harika ya gerçekten lezzetli ve sağlıklı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Masal kız da beğendi sanırım sesi çıkmadan yiyoruz. Ben daha cesaret edip tadına bakamadım.

   Sil
 4. Bebe bisküvisini ergen halimizle hangimiz denemedik ki acaba :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi ergeni bilmem de hala Masal'a hazırlarken kendime de bi tabak yapasım var 😄😄

   Sil
 5. Güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık bende bloğum da keçi boynuzu ezmesini paylaşmıştım özellikle çoçuklar da çikolata niyetine ekmeğe sürülen sağlıklı bir ürün .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Hemen girip bakacağım çok mantıklıymış oda sevgiler....

   Sil
 6. Babam hep söylüyordu yararlı olduğunu. Zorla yediriyordu. İyi ki yedirmiş..💖

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İyi ki yedirmiş, anneler babalar her şeyin iyisini bililer...

   Sil
 7. Ne çok faydasi varmis 😊

  YanıtlayınSil
 8. Çok faydalı gerçekten. Çok iyi yapmışsınız faydalarını anlatarak.
  Sevgilerimle

  YanıtlayınSil
 9. bebe bisküvisini bende kullandım kızım severek yiyor.

  YanıtlayınSil
 10. Hünnap markası gerçekten çok harika bir bebe bisküvisi üretmiş. Hem ben hem de çocuklar bayılıyor :)

  YanıtlayınSil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.