24 Aralık 2016 Cumartesi

Ana Sayfa » » Havuz problemi de neymiş Kusma problemi yanında....

Havuz problemi de neymiş Kusma problemi yanında....

24 Aralık 2016 Cumartesi

Bizim Masal kızın doğduğundan beri olan, büyüdükçe geçeceğine artan bir Kusma problemi var.
Bizi tanıyanlar bunu çok iyi bilir çünkü mutlaka gittiğimiz evlerde veya mekanlarda birebir yaşamışlardır. :) artık bizimle kimse görüşmek istemeyecek dermişim. Korkmayın artık profesyoneliz biz gözünden anlayıp anında doğru yere yetiştirebiliyor, evinizi batırmıyoruz.

Masal 1 buçuk yaşına kadar çok güldüğünde, ağladığında, koşturup yorulduğunda hele ki hasta olduğunda hiç bir şekilde midesini dolu tutamıyorduk. Grip olmasına, ilaç kullanmasına, o hasta hallerine üzülürken öksürükle birlikte bütün yediklerini çıkarması beni benden alıyordu.Şimdi biraz daha büyüdükçe gülünce veya koşturunca kusmuyor ama hemen öksürük başlıyor. Kendisi de alıştı artık hemen su şişesini arıyor. Ama ağladığında özellikle doktor kontrollerinde doktor odalarının her birine en az bir defa mutlaka bu deneyimi yaşatmışızdır.
Mama yemek istemeyen Masal Yapmışlar.....


Bir başka kusma sebebimizde katı gıdalardan kaynaklı maalesef. Hiç bir şekilde blender kullanmama rağmen Masal Kız büyük parçalı  yada çok koyu kıvamlı yemekleri yemekte hala zorlanıyor  su takviyesiyle  durduruyoruz mide bulantımızı. Bir keresinde doktorumuza bu konuyu danıştım o Masalın bilerek böyle yaptığını söylüyor evet bazen yemeğini hazırlarken yada önüne koyduğumda canı yemek yemek istemiyorsa öğürmelerine şahit oluyorum zaman zaman  ama çocuk koşup eğlendikten sonrada kusuyordu yani mantıken eğlendikten sonra neden yapsın ki böyle bir şey diye düşünüyorum. Velhasıl kelam okuyorum araştırıyorum çocuklar kusarak yada öğürerek biz gözlerinin içine bakan anne babaları kullanabiliyorlarmış. Evet dediğim gibi Masalında bunu denemeye çalıştığının , bazen kullanmak istediğinin farkındayım ancak kesinlikle ha tamam kustun bunu yapmayalım demiyorum. Kullandığını kabul etmek istemiyorum belkide ama bu durumunda bir öfke gösterisine dönüşmesini istemiyorum. Bu nedenle bazı teknikler geliştirdik;


- Öncelikle çok sakin oluyoruz, hiç bir şey yokmuş gibi davranıyoruz.
- Sadece kustuğunda değil öğür düğünde de  'bak kuş geçti' -  ' aaaaa orda ne varmış' vs demeyip görmezden geliyoruz yada kusabilirsin kızım ama bu yemek yenecek kaçamazsın diyorum (Birazcık tehdit )
- En önemlisi de yemeğin sonundaysak eğer öğürmeye başladığında doyduğunu farz edip aferinler ve alkışlar eşliğinde noktalıyoruz yemek saatimizi.
- Ağladığında öğürmeye başlıyorsa eğer, gerçek bir ağlama değilse o yine sadece biraz su içmek ister misin diye soruyorum bazen sinirden su şişesini bile fırlatmış lığımız var.
-Doktor kontrollerinde muayene bitene kadar kendini yırtarcasına ağladığından hemen öğürmeye başlıyor bizde artık muayenesi biter bitmez Masal kızla odadan çıkıyoruz o ağlama da bi nebze durduğundan bazen kusmadan doktordan dönebiliyoruz.
-Koşup yorulduktan veya zıpladıktan sonra öksürmeye başladığında da sadece oturmasını sağlayıp su vermekle yetiniyoruz.


Masal mutlu biz mutlu, siz çok mutlu olun.....


6 yorum:

 1. Büyük oglumda da ayni problem vardi yuvada vazgeçti.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizde bir oyun grubu denedik 1 buçuk yaşındayken ordada aynısını yaptı okul müdiresi 3. Gün kibarlıkla henüz hazır olmadığını anlatınca vazgeçtim ama mayıs ayında tekrar deneyeceğim bakalım inşallah geçer

   Sil
 2. Çok ilginç. Benim oğlum da Masal ile aynı yaşta. Saydığınız tüm tavırları sergiliyor. Oğlumu tanıyorum. İşine gelmeyen durumlarda numara yaptığını anlamıştım ve görmezden gelmeye başladım. Ara ara devam etse de eskisi kadar yapmıyor :) Bebek deyip geçmemek lazım. Maşallah kafalar zehir :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah kesinlikle inanamiyorum bazen yaptıgı hareketlere zehirler zehirr omu 2.5 yaşında benmi şaşırıp kalıyorum....

   Sil
 3. Ne güzel çözümler bulmuşsunuz :) Mutluluğunuz daim olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ahh elif hanım kendimizce işte aminnn hepimizin inşallah.. :)

   Sil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.