1 Aralık 2016 Perşembe

Ana Sayfa » , , , , » Doktor mu kontrolü ???

Doktor mu kontrolü ???

1 Aralık 2016 Perşembe
Bazen düşünüyorum da bebekken her şey çok daha kolaymış, Masal hanım küvöz macerasından çıkıp eve geldikten sonra her hafta Bursa'ya doktor kontrollerine gitti, daha minicik ve doğduğunun farkında olmadığından çok kolay geçiyordu muayenelerimiz. İyi ki de öyleymiş çünkü Rop muayenesi, ultrasonlar, gelişim testleri, ilaçlı MR çekimi, fizik muayeneleri gibi bir çok alengirli kontrolümüz vardı o dönemler.

Gel gelelim ki Masal kız büyümeye her şeyi anlamaya başladı işte o zaman doktora gitmek kabusa dönmeye başladı bizim evde. İlk zamanlar daha az olan doktorla karşılaşana kadar hiç bir sorun çıkartmayan can kızım, şimdilerde hastaneye girmemizle başlayan, doktorun olduğu katta artan, doktor odasında tavan yapan bir cazgırlık yapmaya başladı. Cazgırlık diyorum çünkü kesinlikle dokunulsun istemiyor, ağlıyor, bağırıyor ve tabi ki kusuyor :) Bu kusma mevzumuzu ayrı bir postta anlatacağım mutlaka.

Masal 1 yaşındayken ağır bir grip geçirdi, yani ciddi bir öksürük başladı. Yalova 'da bir özel hastanede gittiğim yeni doğan doktorumuz çok fazla önemsemedi bana göre çünkü normal girip ilaçlarıyla geçirmeye çalıştı ancak biz erken doğduğumuz ve bu nedenle ciğerlerimiz ve bağışıklığımız çok gelişmediğinden en ufak bir grip ciğerlerimize inip hırıltı ve ciddi öksürükle 1 gece de ağırlaşabiliyor. Tabi ki antibiyotik kullanmayınca durum felaket oldu. Masal kız öksürmek ten bir yudum su dahil içemez duruma geldi, eğer yiyebiliyorsa öksürük nöbetinde şiddetli kusmalar başladı.Çocuğum 2 gün içinde resmen kilo verdi bir gece öksürüğü ile baş edemeyince apar topar farklı bir hastanenin acilinde aldık soluğu ve bal kızıma sakinleşmesi için bir iğne yapıldı, o iğne sayesinde kusmaktan ve öksürmek ten yorulan minik kelebek uykuya daldı ama tabi bize yine gece nöbetleri.Ertesi gün gittiğim ve şuan hala devam ettiğim Zeytin tıp merkezi İshak hocamız bizi önce fırçaladı sonrada kızıma antibiyotiği 8 adet iğne şeklinde verdi , öksürüğün hafiflemesi içinde 2 tane kortizon iğnesi yazdı. İşte o günlerden sonra bizim için doktora gitmek hatta kendi muayene olmasa da beyaz önlük ve sedyeyi aynı anda görmek ciddi krizlere sebep olmakta. Zaten o iğnelerden sonra da yürümeyi ciddi anlamda bıraktı bal kızım onuda gelecek günlerde gideceğim Nöroloji muayenesinden sonra detaylı anlatacağım.

Şimdi önümüzde olan Nöroloji muayenesine aylardır hazırlık yapıyorum biliyorum ki fayda etmeyecek ama  denemekte yarar var. Öncelikle hiç konusunu açmıyorum doktor olaylarının evde hiç bir şekilde doktor, hastahane gibi konular konuşmuyoruz. Birde her yerde okuduğum ve etkili olduğunu söyledikleri doktorculuk oyunu oynuyoruz Masal babası ve bana koldan ve bacaktan şırıngasıyla iğne yapmaktan başka hiç bir şeye katılmasa da büyük bir zevkle iğneyi saplıyor bize.
Arada sırada ağzını kontrol etmeyi deniyorum dişlerine bakalım, diline bakalım gibi oyun vari sözlerle klasik bir şey haline getirmeye çalışıyorum. Birde doktora soracağım soruları yazmaya başladım, çünkü Masal kızın bağrışları ve ağlamaları arasında benim kafamdaki sorular tamamen uçup gidiyor. Birde eğer böyle doktor fobisi olan, doktor görünce fırtınaya dönüşen bir evlada sahipseniz kesinlikle tek başınıza doktora gitmeyin hiç bir şey soramadığınız gibi doktorun anlattıklarından da hiç bir şey anlamıyorsunuz, o nedenle biz ya anneanneyle yada hem anneanne hem babayla gidiyoruz randevulara, Masalın muayenesinin ardından birimiz Masalı kapıp odadan çıkıyoruz diğerimiz doktora soruları rahatlıkla sorup cevapları da dinleyebiliyoruz...

Velhasıl kelam bal böceğini doktora alıştırana kadar çok zorlanacağımız belli ama ben sabır ve tatlı dille her şeyin aşılacağına inanıyorum ve bu doğrultuda da öğrenmeye, araştırmaya devam ediyorum.

Aşağıda yine psikolog tavsiyelerini de bilginize sunuyorum umarım sizlere de yardımcı olur.

Sağlıkla kalın....


MUAYENE KORKUSU NASIL YENİLİR?
Doktor ziyaretlerinin sorunsuz geçmesi ve verimli olması hem bizim hem de sizin karşılıklı arzumuz.  Onların sağlık kontrollerine alışması ömür boyu sağlıklarına sahip çıkmaları için çok önemlidir.   Bazen öyle korkularla gelip, zor bir muayeneden geçiyorlar ki bir daha doktora gelmez izlenimi doğuruyorlar!   Ne kadar az ağlarlarsa o kadar yararlı bir muayeneden geçerler.  
Bakın anne babalar olarak doktor korkusunu azaltmak için neler yapabilirsiniz :

1-  MUAYENE OLACAĞINI SÖYLEMELİ Mİ?
     SÖYLEMEMELİ Mİ?
Çocuğunuzun yaşı ‘gerçekleri paylaşmak’ açısından son derece önemli.  2-3 yaş arasında algılama ve mantıkla yorumlama kabiliyeti çok iyi olmadığından fazla açıklamalar, fazla endişeye o da fazla paniğe neden olmakta.  Küçük çocuklara doktor abla/abinin beklediği, iyi durursa bir sürprizi olduğu söylenebilir.  Aşı konusuna girmeye gerek olmayabilir.  Doktorunuz uygun bir dille aşıyı  açıklayabilir. 
Yalan yok!  Oyuncakçıya gidiyoruz deyip kandırmak ve doktora gitmek onun için büyük bir hayal kırıklığı olur.  ‘ Senin …….  Doktoruna  gideceğiz.  Sonra da istediğin oyuncağı alırız’ mesajı çok daha gerçekçi bir yaklaşım olur.
Sorarsa anlatın; fazla detay korkutabilir.  Sormuyorsa fazla detay onun hayal dünyasında korku filmine dönüşebilir.
DOKTORUN KIZAR!  DOKTOR İĞNE YAPAR!   Terbiye ederken  uyarı olarak doktorları  kesinlikle kullanmayın.  En sık yapılan hata budur!  Çocuğunuzla ilgili diğer kişilerin de bu söylemlerden kaçınmaları gerekir.  Doktor onların ‘İYİ’ olmasını amaç edinmiştir. 

2-  
KILIK KIYAFETİ NASIL OLMALI? 
Rahat açılabilen, kolay çıkan pantolon veya etek.  Örneğin eşofman gibi lastikli bir pantolon.  Dar etek yerine fırfırlı bol bir etek.  Moda olan  dar paça  jeans doktor muayenesi için uygun değildir, yaşı kaç olursa olsun.
Önden açılan ve düğme yerine çıtçıtlı gömlek.  Düğmeleri açma girişiminiz bile çocuğunuzu korkutarak ağlatabilir. 
Boyun girişi dar veya boyunlu kazakları giydirmeyiniz.
Doktor odasına girmeden soğuk günler için çok katlı giydirdiyseniz altını ve üstünü tek kata indirmelisiniz.
Biz doktorların kıyafetine gelince:  Çocuk doktorları beyaz önlük giymez bunun nedeni de ‘beyaz önlük korkusunu’ yaratmamak, onarı ürkütmemektir.
3-  MUAYENE SAATİ NE ZAMAN OLMALI?
Mümkünse gündüz uykusuna denk gelmeyen bir saati tercih edin.  Eğer size uymuyorsa gündüz uykusunu o gün için  biraz erkene alın.
Küçük çocukların okul sonrası muayeneleri yorgun oldukları için daha zor geçer.  Yuvadaysa öğlen arasında muayene edilmesi daha iyidir.


4-  EVDE ‘DOKTORCULUK’ OYNAYIN
  • Çocuklar oyun  kurmaya 1.5 yaşından itibaren başlarlar.  Bu oyunlardan bir tanesi ‘doktorculuk’ olabilir.  Doktor çantası alıp sizi muayene etmesine izin verin.
  • Oyuncağın parçalarını doğru kullanın ki o da muayene sırasında aynı aletleri görüp bağlantı kurabilsin.
  • Evden çıkarken eğer bir ‘güven oyuncağı’ varsa onu da yanınıza alın.  Bu bir paçavra, oyuncak ayı veya ayrılamadığı bir biberonu olabilir
    5-  DOKTORA GİDERKEN’ KİTAPLARI OKUYUN
Muayene ile ilgili bir kitabınız olabilir.  Muayeneden bir gün önce doktorda neler olduğunu okuyup evde canlandırabilirsiniz.  Kitaptaki kahramanın doktorda başına gelenlerin üzerinden geçebilirsiniz.

6-  MUAYENE SIRASINDA NASIL TUTMALISINIZ ?
     Muayene sırasında üzerindeki giysiler tek kata indirilmiş olmalı. 
Nerede olmak istediğini belirleyin.  Muayene masası korkutuyorsa en güvenli yer kucağınızdır. 
Ağlamıyorsa kucağınızda sakin bir şekilde tutup yapılacakları siz de tekrarlayabilirsiniz. 
Onu bir oyuncakla meşgul ederek dikkatini dağıtabilirsiniz.  Yumuşak ve güven dolu sözlerle yabancı bulduğu ortamı ısıtabilirsiniz.
Ancak ağlıyorsa onu sabitleyerek muayeneyi kolaylaştırıp doktorunuza yardımcı olabilirsiniz.  Bunun için kollarının üzerinden kavramanız yeterlidir.  Sadece boğaz muayenesinde kollarının üzerinden bir kolunuzla sabitleyip diğer elinizle de başını ortada tutmalısınız
Sağlık kontrolünden korkmayan çocuklar sağlıklarına önem veren bireyler olarak büyürler.  Anne-babanın ve tüm yakınlarının katkılarıyla doktor korkusu çözülür.  En geç 4 yaşından sonra çocuklar sağlık kontrollerinde  rahat olmaya başlarlar.  Hatta öyle ki, kendilerini  doktor kılığında bile görmeye başlarlar.
                                                                                                                               (Yenidoğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.