8 Aralık 2016 Perşembe

Ana Sayfa » , , , , , , » Çalışıyorum o halde varım....

Çalışıyorum o halde varım....

8 Aralık 2016 Perşembe

Anne olmak şu hayatta başıma gelen en güzel şey. Tarifi, cümlelere dökülüşü çok zor olan bir duygu benim için. Midende kelebekler uçarken yemyeşil kırlarda koşmak gibi derim belki ama o kırlarda derin çukurlar belki uçurumlarda var derim herhalde tarifi yok anlayacağınız.

Bir büyüğüm ben hamileyken annelik kalbinin bedeninin dışında atması gibi bir şey demişti. O zaman çok anlayamamıştım sanırım ama doğum yaptığım anda anladım ki ne kadar haklıymış.Sadece kalbim değil, beynim de bedenimden ayrı işlemlerini yapıyorlarmış meğer.

Masal'a kronolojik 6, düzeltilmiş 4 Aylık olana kadar ben baktım sonrasında malum hayat şartları işime geri döndüm. Aslında bu kadar bile bakamayacaktım normalde ama Masal kızın zamansız doğumu, kuvöz derken bende iş değişikliği yaptım, bu nedenle süremiz biraz daha uzadı.

İşe başlayacağım günün bir önceki gecesi kaç saat ağladım bilmiyorum. Hıçkırıklarım duyulmasın diye şekilden şekile girip ağladım o gece. Meğer ne kadar zormuş işe başlamak, bebeğini bırakıp günün 8 - 9  saati  çalışmak. Hala gün içinde kokusu gelir burnuma can kızımın. En zor zamanlarımda, stresin tavan yaptığı, işlerimin içinden çıkılamaz hal aldığı zamanlarda akşam kavuşma anlarımızı geçiriyorum içimden ve rahatlıyorum. Bizim anneannemiz bu iş için gönüllü olunca bakıcı vs aramak zorunda kalmadık ama ben zaten bakıcıyla kesinlikle yapamazmışım. Masal özel bi bebekti hep mama saati, uyku saati, hastayken hava alma süreleri derken normal bebekler gibi büyümedi.Gerçi herkesin bebeği kendine özel ve önemli ama  yaşadıklarımız, kaybetme korkumuz bizi biraz daha hassas ve dikkatli davranmaya sevk etti sanırım.

Anne olmak zor çalışan anne olmak çok daha zor. Birincisi bebeğini kendi doğrularına ve kurallarına göre büyütemiyorsun, bebeğinin en özel en güzel zamanların,ilklerini kaçırıyorsun. Hele de hastaysak ömrümden ömür gidiyor,geceleri uyumadan işe geldiğim günler mi istersiniz, hasta yavrumu doktora götürüp anneanneye bırakıp işe geri dönmek zorunda olmak mı. Ama ben çalışan bir anne olmama rağmen suçluluk duygusu hissetmiyorum.Bebeğimle iş dışında kalan zamanımı kaliteli geçirmeye çalışıyorum, yani 24 saat evde olan ama çocuğunla oyun oynamayan, eğlenmeyen anneler biliyorum bu nedenle ben kızım için çalışıyorum ve kalan zamanımda tamamen onunlayım diyebiliyorum. Mesela evdeki bir anne günün belli bir kaç saatini yemek yapmak için harcarken biz çalışan anneler bu süreyi minimum seviyede kullanabiliyoruz ve geri kalan zamanımızı sevdiklerimize ayırabiliyoruz. Bizim evde kış geldiğinde birazcık zaman sorunsalı yaşanıyor maalesef çünkü Masal kız erken uyuyor, yemek yapma yeme - yedirme sürelerinden sonra 1 - 2 saat vaktimiz kalıyor ailece geçirebileceğimiz.
 Toplantıdan geç döndüğüm uyurken bulduğum Masal Kız (9 Aylık)

Ben çalışan bir anne olarak kızıma örnek olacağımı düşünüyorum. Öğreneceği ilk şey kendi ayakları üstünde durmak olacak , okula giderken çantasını hazırlamayacağım kendi hazırlayacak  sürekli tepesinde durup ödevlerini hatırlatmayacağım kendisine,yapmak isterse yapacak istemezse sonuçlarına kendi başına katlanacak, ev anahtarıyla erken tanışacak mesela, belki kaybedecek kapı da kalacak ama onu da öğrenecek.Belki bana çok kızacak küçükken, çalışmamı istemeyecek ama büyüyüp te  birey olduğunda her işi kendi başına yapabildiğinde ve ayaklarının üstüne erken basabildiğinde teşekkür edecek biliyorum. Belki de kendimi kandırıyorum kim bilir :)


Sevgiyle.....4 yorum:

 1. Hediyeleşme etkinliği eşleşme sonuçları belli oldu 😉
  https://berikaningunlugu.blogspot.com.tr/2016/12/hediyelesme-etkinligi-eslesme-sonuclari.html?m=1

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. evvet gördüm ve hemen iletişim için mail attım dönüş bekliyorum çok teşekkür ederim... sevgiler.

   Sil
 2. Sizi o qədər yaxşı anlayıram ki... Mən də qısa müddət çalışmışdım. Gün boyu neçə dəfə uşaqları xatırlayarlən gözlərim dolurdu. Ona görə hal-hazırda çalışmamağım qəti narahat etmir məni. Uşaqlarımla evdə xoşbəxtəm:)

  YanıtlayınSil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.