29 Kasım 2016 Salı

Ana Sayfa » , , , » 2 Yaş sendromunun tamda ortasında bir kelebek

2 Yaş sendromunun tamda ortasında bir kelebek

29 Kasım 2016 Salı

Masal kızda aslında uzun zamandır olan ama bu ara tavan yapan bir durumla karşı karşıyayız.
Her şeye tutturarak ağlaması, anlamsız haykırışları, durduk yere çığlık atarak bir şey istemesi, sürekli gezmek istemesi, uzanabildiği uzanamadığı her yeri karıştırma, izin vermediğim halde bağımsızlığını kanıtlarcasına gözümün içine baka baka yaptığı yaramazlıkları, su içerken bütün suyu bi anda üstüne dökmesi, uyku saatlerindeki değişiklikler,elindeki oyuncakları atma- fırlatma,  mama saati geldiğinde yemek yemek istememesi ve yemeği görünce öğürmeleri ve daha bir çok hareket.Anladım ki biz büyüyoruz ve anne babaya bir şeyler kanıtlamak istiyoruz. Bununda tıptaki adı 2 Yaş Sendromu...Bir kaç haftadır bende konu ile ilgili araştırıyorum, okuyorum ve tamamen tüm semptomlara uyan bir kelebekle baş başa olduğumuzu idrak ediyorum. Ebeveynler olarak yapmamız gerekenleri daha dikkatle okuyup anlamaya uygulamaya çalışıyorum umarım bu dönemi rahatlıkla onu da üzmeden atlatacağız.

Araştırmalarımdan öğrendiğim, yapmamız gerekenler;

 • Anne baba olarak bu dönemin psikososyal gelişimde önemli bir basamak ve doğal bir süreç olduğunu bilin, çocuğun davranışlarını normal karşılayın.
 • Çocuğunuz ahlaki ve toplumsal kuralları öğrenmeye henüz hazır değildir. Çok katı kurallarla eğitim ve terbiyeden kaçının.
 • Çocukla inatlaşmayın.
 • Çocuk ısrarla bir şeyi almak ya da yapmak için tutturursa, işin kolayına kaçarak istediğini yapıp, krizi önlemeye çalışmayın. İlginizi ona yoğunlaştırmadan, sakince bekleyin. Olumsuz davranışı bittiğinde ilginizi gösterin, anlayacağı dille neden istediğini yapmadığınızı belirtin. Ağlayarak ya da tepinerek istediği şeyi almasına ya da yaptırmasına asla izin vermeyin.
 • Çocuğa bağırmak, cezalandırmak ya da şiddet uygulamaktan kesinlikle kaçının.
 • İnatlaşan, tutturan, huysuzluk yapan çocuğa temel yaklaşım ilgisini, dikkatini başka yöne çekmektir. 2-3 yaş çocuğunun dikkatini başka yöne çekmek çok kolaydır.
 • Çocuğun tuvalet eğitimi için en uygun zamanı kollayın. Çocuk bunu sözel olarak ve hareketleriyle ifade ediyorsa tuvalet eğitimine başlanabilir. Sırf zamanı geldi diyerek çocuğun hazır olmadığı bir dönemde eğitime başlamak ve tuvalet eğitiminde çocukla inatlaşmak büyük hatadır.
 • 2-3 yaş çocuğu sorgulama dönemindedir. “Bu ne?” “Niye?”, “Neden?” sorularını bıkıp usanmadan size soracaktır. Ne kadar yorgun olursanız olun çocuğun sorularını yanıtsız bırakmayın, terslemeyin. Çok daralırsanız, çok yorgun olduğunuzu, dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu, sorularını sonra cevaplayacağınızı söyleyin.
 • 2 yaş dönemindeki çocuklar karanlık, köpek, yılan, gök gürültüsü gibi şeylerden korkarlar. Onların korkularına saygı duyun, gerekli önlemleri alın. “Korkacak bir şey yok” yerine “Ben senin yanındayım, seni korurum” mesajını verin.
 • “Düşersin”, “ Canını acıtırsın”, “Hastalanırsın” gibi uyarılarla çocuğu fazla korkutmanız, cesaretsiz ve güvensiz olmasına yol açabilir.
 • Çocuğa karşı kullandığınız “hayır” ları mümkün olduğunca azaltın. Onun yerine alternatifler sunun. “Dışarısı çok soğuk, dışarıda salıncakta sallanamayız ama odanda oyuncaklarınla oynayabiliriz” gibi.


Sevgiyle...


4 yorum:

 1. Her dönemleri farkli. Büyüdükçe karsilasip ögreniyor insan.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle öyle ama ne olursa olsun onlara sahip olmak paha biçilmez....

   Sil
 2. Bloğuma yaptığınız ziyaret sonrası bende geri dönüş yaptım 😊 yazınız dikkatimi çekti benim de yeğenlerim var iki yaş sendromunu oldukça sık duymaya başladım iletişim oldukça önemli gerçekten...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnanılmaz önemli hemde sağlıkla büyütün yeğenlerinizi ve ileride kendi sendromlu bebişinizi.... Hoş geldiniz...

   Sil

Yorum konusunda:
1. Yorumlarınızın konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz..
2. Sataşma, saldırı veya kötü içerikli yorumların yayınlanmayacağını önemle hatırlatmak isterim.
3. Masalzehra.com 'da yapılan tüm yorumlardan,yorumu yapan kişi sorumludur.